Moskova Saldırısı.. Yeni Hedef Kim?

Yayınlama: 24.03.2024
85
A+
A-

Rusya’nın başkentinde düzenlenen saldırı sonrası ortaya sürülen iddia “Rusya’nın 11 eylülü”

Bu söz şimdi de Rusya Dünya’yı yakıp yıkacak anlamı çıkacak bir iddia, hatta bir kışkırtmadır!..

Bir şeyler dizayn edilmeye çalışıldığı belli. Henüz daha amerika’nın 11 eylül sonrası saldırıları, devlet terörü durmadan şimdi de Rus devlet terörünü mü seyredeceğiz?

Bir süper gücün estirdiği terörün acıları kapanmadan, diğer süper gücün de mi vahşetine şahit olacağız?

Açıklamalara bakıyorum:

1- Ukrayna yaptı

2- Ermeni teröristler Karabağ’ın intikamını almak için yaptı

3- Tacikistan vatandaşı çıktı 4 terörist

Hissettiğim şudur ki ve umarım yanılıyorumdur:

Şayet bu terör eylemi son iddiaya göre Tacikistan vatandaşları tarafından yaptırıldıysa, başlıyor demektir Türki Devletlere yönelik Rus işgal planı.

Defalarca İsveç ve Finlandiya’nın nato’ya alınmasını onaylarsak Rusya’nın yeni işgal edeceği alan olarak kendisinden ayrılan Türk devletleri olacağını iddia etmiştim.

Tacikistan Çin sınırındadır, bir sonraki hamle de muhtemelen Kırgızistan’dır. Kazakistan zaten bir kaç sene önceki basit bir kalkışmadan Rusya’yı ayaklanmayı bastırmak için ne hikmetse davet edilmiş bir başka büyük Türk devletidir ve Rus askeri varlığı bulunmaktadır.

Bu arada zannedildiği gibi Rusya ile Çin gerçek bir dost ve müttefik değildir. Rusya’nın Çin’in ilhak ettiği Uygur Türklerinin işgal edilen Doğu Türkistan ile alakalı hak talepleri vardır.

Umarım tahminlerimde yanılıyorumdur. Türkiye ile iyi geçinmenin kendisi için büyük önem arz ettiğini bilen Rusya böyle bir hayati yanlışa düşmez. Türkiye’nin abd ile F-16 üzerinden İsveç’i nato’ya kabul etme girişimini ve yeniden başlayan abd ile flörtünü “Türkiye’yi kaybettim nasılsa” şeklinde değerlendirmez.

Rusya gerçek bir devlettir, devlet politikaları anlık kızgınlıklarla belirlenmez, ince düşünülür teferruatlı hesaplar yapılır.

Rusya ile Türkiye’nin upuzun bir tarihi geçmişi vardır.

Mevcut Türk iktidarı da iş başına geldiği 2002 yılından beri 22 senedir abd’yi dost olarak görmemiş, 15 Temmuz 2016 darbe girişimine kadar olan süreçte bile 3 kez abd’nin Rusya’yı Karadeniz’den kuşatma planına karşı çıkarak engellemiştir. Zaten Rus devlet aklı ve sayın Putin de bunu çok iyi bildiği ve gözlemlediği için 15 Temmuz darbe girişiminde Tayyip Erdoğan’a destek vermiştir.

İsveç’in özellikle nato’ya girişimi uzun süre Türkiye ve Türk kökenli Macaristan tarafından engellenmiştir.

Şayet Rusya onay vermemizi yörünge değişikliği olarak değerlendirdiyse bence ciddi hata içerisindedir. Tayyip Erdoğan’ın ve 80 milyonun çoğunluğu tarafından Filistin davası sahiplendiğimiz vaz geçilmez ülkülerimizdendir. Biz Gazze’de işgalin ve soy kırımın durdurulması için israil terör örgütüne karşı mücadele verirken, Rusya’nın elle tutulur hiç bir yaptırıma kalkışmaması ve yetmezmiş gibi hava savunma sistemlerini harekete geçirmeden defalarca israil’in Şam’ı ve Suriye’nin bir çok askeri tesisini havadan vurmasını seyretmiştir.

Aynel Arap, Membiç, Telrıfat Türk askeri kontrolüne geçmesine de mani olan Rusya, Suriye’de bizim elimizi kolumuzu bağlamıştır. Rus devleti açısından bunu haklılar, pkk’nın tamamiyle abd’nin kontrolüne geçmesini istemiyorlar olarak değerlendirebilsek de ortada ciddi olarak dost olarak gördüğü Türkiye’nin mağduriyetine yol açtığını da biliyorlar.

abd ile Rusya’nın perde arkasında bir çok konuda danışıklı döğüş yaptığını da gözlemliyoruz:

Menbiç’ten çekilen abd askerleri bu alanları Türkiye ve Özgür Suriye Kurtuluş Ordusu’na bırakmadan Rusya’ya teslim etti.

Ukrayna Savaşı ise basit bir devletçiğin bile kolay kolay yapmayacağı bir hata ile başladı. Rusya gibi güçlü bir ülke Türkiye’nin onca uyarısına rağmen her şey açık net ortadayken neden Ukrayna’ya girdi?

Tahminim Odesa dahil muhtemelen Moldova da Rusya kontrolüne geçecek..

Avrupa var gücüyle abd silah üreticilerine müthiş paralar vererek güvenliğini sağlamaya çalışırken, abd’ye de koşulsuz teslim olacak.. Öte yandan, Çin’i bitirme planının bir parçası (abd-Rusya arasında anlaşma parçası da olarak görebiliriz) olarak Türki devletleri işgal edip Çin’i Kuzey’den çevreleyecek.

Uygur meselesi kapanmayan ve sürekli kaşınan yara..

Üzerinde düşünülmesi gereken bir diğer husus da Rusya neden bir vakit 9 sene Afganistan’ı işgal etmiştir?

 

Şayet abd ile Rusya harita üzerinde paylaşım yaptıysa ve bu plan yürürlükteyse Türk devletlerini çok sıkıntılı günler bekliyor demektir. Rusya’nın akılcı, doğru karar vermesi gerekiyor.

Tabii ki bu benim düşüncelerim ve endişelerim. Olmasını istediğim şey ise Türkiye ile Rusya’nın anlaşıp, ilişkilerini temkinli ama istikrarlı bir şekilde çok daha üst düzeye çıkarmasıdır.

Daha evvel de yazdığım “hangisini tercih etmeliyiz” başlıklı yazımda da belirttiğim üzere Rusya ile farklı bir Dünya dengesi kurabiliriz. 130 milyon Rus nüfusuna karşılık 350 milyon civarındaki Türk gücü birleşirse bu sadece Türk Yüzyılı olmaz, Rusya’nın da kazanacağı bir ittifak olur.

Süper güç olarak silah gücünden yoksun bir Türk Dünyası var lakin, yayıldığı coğrafya ve nüfuz olarak güçlü… Rusya ve Türkiye’nin başında şu anki yönetimlere bakıldığında da iyi anlaşan, birbirini anlamaya çalışan iki lider var.. MHP lideri sayın Devlet Bahçeli’nin kurultay konuşmasında Tayyip Erdoğan’a yönelik söylediği sözler de düşünüldüğünde Türk Dünyası için Erdoğan’ın duruşu ve iktidarda kalmasının önemi bir kez daha anlaşılmış oluyor.

Şimdi Rusya yönetiminin Moskova saldırısı sonucu atacağı adımı bekliyoruz. Ancak, bu saldırının planlayıcıları dış istihbarat örgütleridir, cia, mossad, mı6 Moskova gibi korunaklı bir yerde böyle bir eylemi organize edebilir.

Türkiye’de de yabancı bu örgütler bir çok eylemi planlayıp yürürlüğe sokmuştu.

İyi niyetle bakacak olursak Doğu Perinçek’in dediği gibi Moskova’da yapılan saldırı Türkiye’yi de ilgilendirir.

Normal bir gözle bakıldığında Rusya’nın zayıflaması abd-nato işgali tehditi altında bulunan Türkiye için hoş olmaz. Dengeler değişecekse Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda olması gerekir.

 

İbrahim Tamer 24.3.2024

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Salih KURT dedi ki:

    Üzücü bir hadise;
    Masum canlara kıyılması canilik va vahşettir.

  2. Kürşat Çiner dedi ki:

    Turk dünyası için hayırlısı olsun umarım sonları Suriye, Ukrayna gibi olmaz
    Genel manada yazın çok guzel