İran-Türkiye Savaşı Çıkar mı? abd Yine Oyun Peşinde

Yayınlama: 12.09.2023
211
A+
A-

Rusya-Ukrayna savaşını çıkartmayı başaran amerika’nın planları bitmiyor.

Ege’de Yunanistan ile Türkiye’ye karşı askeri tatbikatlar yapıp kışkırtan abd; şu an ermenistan’da ermenilerle ortak askeri tatbikat yapıp ermenilere Azerbaycan’a saldırtacak moral vermeye çalışıyor.

ermenistan ile Yunanistan arasında da askeri işbirliği anlaşması imzalandı.

Maalesef ki görüntüde abd-israil karşıtı gözüken İran ise, amerikayla birlikte ermenistan’a sürekli destek veriyor.

israile bugüne kadar taş bile atamayan İran’ın kimlerin talimatıyla Türkiye’ye son günlerde göz dağı vermeye çalıştığını siz okuyucularımın engin basiretine bırakıyorum.

 

Hakan Fidan’ın İran’ı ziyareti esnasında, İran tarafının söylediği sözler ve ermenistan’ın yanında savaşacağını açıklamasından sonra Türkiye ile İran arasında sinirler gerilmişti.

Ziyareti izleyen günlerde İran medyaya geliştirdiği İHA’ları ve süper sonic füzeleri tanıttı.

İran adeta Kerbela’da Hüseyin Efendimizi haince ve hunharca katleden yezid gibi Müslümanlara karşı zalimleri destekliyor.

İran, esed’in Suriye’de mazlum Müslümanları yok etmesine sebep olduğu yetmezmiş gibi ermenistan’ın da yeni Karabağ katliamları yapmasının önünü açacağını haykırıyor.

 

İran’ın bu tavrı benim aklıma, geçmişte Irak-İran savaşını çıkartan ve 8 sene sürmesini sağlayan amerika’nın yeni bir kardeş savaşı çıkarmak mı istiyorlar ve İran buna da alet mi olacak? sorusunu getirdi.

Azerbaycan’ın hukuki hakkı olan Karabağ’ın gaspına Türkiye’nin izin vermeyeceğini bildiği halde, İran’ın bu çıkışı hem İslam Dünyası’nda İran’ı rezil etti hem de Türkiye-İran savaşı çıkar mı? sorusunun sorulmasına yol açtı.

Bilindiği üzere öteden beri Avrupa, amerika ve İran ermeni işgalcileri destekliyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in bugünkü açıklamasının bir bölümünde Karabağ sorunu hakkındaki beyanatı Rusya’nın Türkiye ve Azerbaycan’dan yana tavır koyduğunu gösterdi. İran’ın arzusuna rağmen bu tavrı sergilemesinin bir nedeni de şüphesiz ki, amerikan ordusunun ermenistan tarafından topraklarına sokulmuş olmasına bir tepki. Öte yandan paşinyan iktidarının nato ve abd ile senelerdir süren bir yakınlaşmasının oluşu da buna bir sebep. Ve dahi Türkiye’nin Rusya’yı kollayan, koruyucu uluslar arası tavırları da bir başkan etken.

Putin, Dağlık Karabağ’da artan tansiyona ve Ermenistan ordusunun ABD ordusu ile başlattığı ortak askeri tatbikatın ardından yaşanan Rusya-Ermenistan gerilimine de değinerek,  “Mesele şu ki Ermenistan, Prag’da imzaladığı belgeyle esasen Azerbaycan’ın Karabağ üzerindeki egemenliğini tanıdı” ifadelerini kullandı. Putin, “Ermenistan yönetimi, 1991 tarihli sınırları dikkate alarak Karabağ topraklarının Azerbaycan’ın parçası olduğunu duyurdu. Bu, Ermenistan’ın bugünkü yönetiminin kararıdır. Eğer öyleyse bize diyorlar ki ‘Karabağ meselesiyle ilgili bir şeyler yapmak istiyorsanız artık bizimle ikili olarak bütün meseleleri çözmelisiniz’ Peki ne söyleyebiliriz? Eğer Ermenistan Karabağ’ı Azerbaycan’ın parçası olarak tanıdıysa burada söylenecek bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Yunanistan ile ermenistan arasında askeri işbirliği anlaşması imzalandı..

Etrafımızda 3 şımarık velet var: Yunanistan, israil ve ermenistan.

Ne tesadüf kiiii üçünün de arkasında amerika var nato var.

Umarız ermeniler Avrupa’nın, amerika’nın ve İran’ın oyununa gelmezler.

İran ise neden İslam Dünyası’nda dışlanıyoruz? sorusunun cevabını, geçmişte ve günümüzde yaptıklarına bakıp sorgulasın.

İbrahim Tamer 12.9.2023

Kaynak: çamlıca vadisi

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Mehmed Ergün Tumpçu dedi ki:

  Aynen katılıyorum üstadım.

  1. Dursun dedi ki:

   Azerbaycan’a Turkiyenin yanısira şeytanın yuvası İsrail de destek olduğunu unutmamak gerek.

 2. Hayati kasap dedi ki:

  Ermenistan rusya ya yem olacak bu gidişle.asil amaç zencogor koridorun açılması ekonomik olarak rahatsızlık buradan kaynaklanıyor.iran da 30 milyon turk yaşıyor.korkusu parçalanmak.dikkatli olması gereken biz bu oyuna gelmeden oyun kurmamiz.fidan da bunu yapmaya çalışıyor.