Emekli Maaşı 55.000 lira Oluyor

Yayınlama: 23.11.2023
244
A+
A-

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2023 Ekim ayı sonucuna göre; Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 44.573,3 TL’ye yükseldi.

Emeklilerimizi muhtaç ve mağdur etmeyecek bir rakam belirleyeceğiz diyen Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayında en düşük emekli maaşını 45.000 lira yapacağını yukarıdaki Türk-iş raporuna bakarak söyleyebiliriz.
Gerçi bu rakamlar ekim ayı için belirlenmiş, muhtemelen 10-12 bin lira daha artarak ocak ayında 55.000’e çıkmasını bekliyoruz.

Tayyip Erdoğan’ın “mağdur etmeyeceğiz” sözünü söz olarak kabul ederek emekli maaşlarının 55.000 liradan başlayacağını ifade edebiliriz; çünkü, bu rakam YOKSULLUK SINIRI.

Bazı televizyon kanallarında sözde uzmanlar ve iktidar yanlısı konuşmacılar 12-17.000 gibi sözleri büyük lütuf yapılıyormuşçasına söylese de bu ekonomik gerçeği yansıtmıyor ve emeklilerle dalga geçen ifadelerden öteye gitmiyor.

Bize kalırsa 55.000 lira sadece evi olmayan emeklilere verilmeli, şehirde yada ikamet ettiği köyünde kasabasında oturanlar için ev kirası minimum 15 düşürülerek, 40.000 lira olmalı.
Üst emeklilik aylığı da ülke ekonomisi göz önünde bulundurularak 60.000 ile sınırlandırılmalı.

Çalışmaya devam eden emeklilerin ise maaşı evi yoksa 40.000; evi varsa 25.000 olarak belirlenmeli.

Yukarıda belirttiğimiz rakamlar reel gerçekçi rakamlardır. Bunların altında verilecek emekli maaşı açıklamaları, emeklileri yoksulluk sınırında yaşamaya, çocuğundan, torunundan eşinden dostundan adeta yardım dilenen hale dönüştüren bir girişim olacaktır.

Ürünlerin ve ev kiralarının artışına önlem almayan, sınırlama getirmeyen, caydırıcı ceza uygulamayan hükümetin, iş emeklilere dar gelirlilere gelince devletin ekonomisi zor durumda, mecburuz emekli maaşlarını düşük tutmaya deme hakkı yoktur!

İbrahim Tamer   23.11.2023

Kaynak: çamlıca vadisi

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 13 Yorum
 1. Arif Düvençayır dedi ki:

  En düşük emekli maaşı 25 bin TL olmalı. Bu piyasa şartlarında bunun altında bir rakamda geçinmenin imkanı yok. Hele bir de kiradaysa.

 2. Eyüp Demir dedi ki:

  Emeklilere ne maaşı onların ne yaptırım gücü var onlar emaneti teslim edip gitsinler beslemeye değmezler gibi bakılıyor. ADALETSİZLİK HAT SAFHADA adam eyt den 3.600 gün ile zar zor emekli oluyor biz her şeyi tam 8.061 gün den aynı maaşı alıyoruz eline sağlık öbür adamın hakkı değil demiyorum benim hakkım bu olmamalı

 3. Huriye Cuci dedi ki:

  Kalemine sağlık Kıymetli kardeşim benim. Emekli maaşına her zam geldiğinde herşeye de zam gelir ya hani ülkemizde.Mesela ekmek 13 lira oldu ;Maaşı yüksek olanlara 26 lira mı olsun veya az maaş alanlara 6,5 lira mı olsun ?Maaşlara zam gelmeden gidiyor çünkü …saygılarımla

  1. Yalçın Kaya dedi ki:

   Öncelik enflasyon fiyat artışları önlenmeli daha sonra emekliye geçinebileceği zammın yapılmasıdır diğer türlü maaşa zam gelsede 2 -3 ay içinde verilen zam enflasyona yenik düşüyor .
   45 bin tl maaş bugünün şartlarında normal vatandaş için fena değil şahsen ben bu maaşa 24 saat Salacak sahilde vaktimi yüzerek geçiririm 🙂

 4. Buggy Cem dedi ki:

  Bizim elimizde olan durumlar değil bastakiler kafalarına göre belirliyor halkın elinden hiç bir şey gelmiyor ki ne diyebiliriz

 5. Altun dedi ki:

  Bu rakamlar, emekli maaşları açıklandığında üzüleceğin rakamlar.
  Emekli sayısı popülist politikalarla çok yükseltildi.
  40 yaşında emekli olup da maaş az demek doğru değil.
  Olması gereken enflasyon+10 puan ve emekliler arası adaletsiz ve dengesiz durumu düzeltmek.
  Gerisi bu şartlarda hayal olmaktan öteye geçmez.

 6. Hüseyin dedi ki:

  Kimin gece üstü açık kalmış acaba

 7. Soner Tütüncü dedi ki:

  Bir SGK çalışanı 25-30 sene en üst basamaktan prim ödediği takdirde emekli olduğunda şu en fazla 30.000 TL emekli maaşı alıyor. En alt basamaktan prim ödeyen bir çalışan emekli olduğunda ise 7.500TL. alıyor.
  Durum böyle iken en düşük emekli maaşının 45-50 bin TL olması en yüksek emekli maaşının da otomatik olarak
  150-180 bin olacağı demektir. Bu çok gerçekçi olmaz bence.
  İşin doğrusu ve adil olanı bizler çalışırken işverenlerimizin insaflı davranıp primlerimizi daha yüksekten ödemelerinden geçmektedir.

  1. Soner Tütüncü dedi ki:

   o zamanda yüksek prim ödeyenler sorun çıkaracak :))

 8. Ahmet dedi ki:

  Emeklilleri bir nebzede olsa rahatlatacak hükümete bir yol haritası sunacak kıymetli bir makale olmuş. (Yalnız bu zamdan sonra piyasa mallarınada zam gelmemeli şartıyla
  )Emeğinize sağlık kıymetli üstadım

 9. Muhammed güven dedi ki:

  Yazınızdaki ironiyi fark ettim.Mevcut konjonktürde ücretlerin daha insani seviyelerde olması konusunda sizinle hemfikirim.Lakin sorunun kaynağını kurutmadıkça enflasyon canavarı ücretli ve emekliyi yok etmeye devam edecek ve bu artışlar canavarı daha da besleyecektir.Eğer bilinçli bir şekilde orta ve dar gelirli sınıf bitirilmeye çalışılmıyorsa , paslanmış kurumların piyasa üzerindeki etkileri daha da arttırılmalı , en büyük amacı fiyat istikrarı olan kurumun amacını hatırlaması , ekonomi politikaların daha keskin ve etkin uygulanması , serbest ekonomi adı altında fırsatçılığa tenezzülü caydırıcı uygulamaların yapılması gerekir.
  Ayrıca bugün Üsküdar güneşliydi ve deniz suyu sıcaktı kolayca suya girdiniz, sizi bir de kar yağarken denize girdiğinizi görmek isterim üstadım 🙂

 10. Halime Erkol dedi ki:

  Emekli maaşları her zaman devlete yük olarak görünür .Kendi maaşlarını 1 saat içinde artırırken işçiye işçi emeklisine gelince haftalarca pazarlık ederler.
  Ekonomi diye bir bilim ülkemizde yok sayılıyor.

 11. Ahmet Cemil Salungan dedi ki:

  Harika yorumunuz için Teşekkür ederim.