YENİ YÜZYIL TÜRKİYE STRATEJİSİ

Yayınlama: 24.06.2023
31
A+
A-

YENİ YÜZYIL TÜRKİYE STRATEJİSİ

24 Temmuzda Lozan Antlaşması’nın 100 yılı doluyor. Büyük beklentiler var. Türkiye Yüzyılı geldi çattı. Yüz yıl geride kaldı. Yüz Yılında Yeni Türkiye nasıl olacak? 24 Temmuzda Lozan’ın Yüzyılı doluyor. Şimdi ne olacak? Çok tartışmalar oldu, açık maddeler, gizli maddeler derken yolun sonuna geldik. Önümüzde bir aydan az bir zaman var. Herkes büyük bir beklenti içerisinde. Yoksa büyük bir hayal kırıklığı ile dağ fare’mi doğuracak? 2000 yılına girdiğimizde büyük beklenti vardı, milenyum çağı diye beklenen olmadı ama dünya da büyük bir nükleer rekabet var, milenyuma değil ama uranyum çağına girdik.

Hedef 2023 Lider Ülke Türkiye, Türkiye Yüzyılı, Kızılelma, Mavi Vatan, Yeni Dünya, Yeni Dünya Düzeni, Yeni Anayasa, Yeni Ekonomi, Yeni Gençlik, Yeni Eğitim, Yeni Sağlık, Yeni Güvenlik, Yeni Sosyal Politikalar, Yeni Madencilik, Yeni Tarım, Yeni Sanayi, Yeni Ticaret, Yeni Ekonomi, Yeni Spor, Yeni Sanat, Yeni Medeniyet gibi herşey’in en yenisi ve en iyisi olacak’mı? Bu şekilde liste uzayıp gidiyor. Çok büyük beklentiler var. Bu beklentiler nasıl karşılanacak, yakında hep birlikte göreceğiz.

Bir de bunun dış politika boyutu var. Yüz yıl önce koptuğumuz gönül coğrafyamızda büyük beklentiler var. Yüz yıl önceki hayal kırıklıkları ve eski defterler yeniden açılacak’mı? Batı Trakya, Batum, Musul ve Kerkük, Zengezur, Halep, Kırım, Doğu Türkistan, Kıbrıs, Karabağ, Balkanlar, Kafkaslar, Ege ve Akdeniz’de Adalar gibi çok sayıda gönül coğrafyamızda ki yerlerin ve soydaşlarımızın kaderi ne olacak? Bu bölgelerde nasıl bir durum olacak. Uluslararası Antlaşmalar, Global Konjonktürel Güç Dengeleri, Milli Güvenlik, Milli Güç ve Yumuşak Güç Unsurlarımızı çok iyi analiz ederek bir Stratejik Eylem Planı Hazırlamalı ve Uygulamalıyız.

Misak-ı Milli sınırları içerisinde ve dışarısında gönül coğrafyamızda neler olacak. Bu konularda bir hazırlık var’mı? Bilmiyoruz ama beklentiler çok büyük. Neler olabilir, biraz üzerinde düşünmeliyiz. Türk Birliği, İslam Ülkeleri Birliği veya İnsanı ve Vicdanı Yeni bir yapılanma ne olacaksa olmalı artık. Bu konularda Devlet ve Millet olarak neler yapılmalıdır. Biz ne yapmalıyız? Bu sorulara şimdiden cevaplar aramalıyız. Acilen plan ve program yaparak bir yol haritası belirlemeliyiz. Stratejik Eylem Planı hazırlanmalı ve İlgili Kişi ve Kurumlarla uygulamaya geçirilmelidir.

Stratejist/Araştırmacı-Yazar
Mustafa ŞENTÜRK

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.