ERDOĞAN BAYRAKTAR İLE BAŞLAYAN KENTSEL DÖNÜŞÜMDE AKILLI ŞEHİR PROJELERİ

Yayınlama: 11.07.2024
6
A+
A-

Bakanlığı döneminde tüm inşaat sektörünü toplayarak daha çok işi yapabilmek için, fiyatların yarı fiyatına düşmesi için çok çaba sarfetti. TOKİ ve Emlak Konut hammadde satın alma işlemlerini doğrudan fabrika ile yapınca otomatik olarak maliyetler düşürüldü.

Türkiye’de ciddi bir konut seferberliği yaparak sekiz yılda dokuz yüz bin konut yapıldı.
Her yıl yeni projeler ile halkın gönlünde tüm evsizleri sevindirdi, dualarını alarak tarihe not düştü.
Zamanı geldiğinde evsizlerin mutluluğunu paylaştı, daha çok vatan sevgisi ile çalıştı.

Öyle bir zaman geldi ki kimse onu çekemedi. ‘TOKİ Başkanı’ olmak isteyenler yarışa geçti. Dokuz yüz bin konut yetmedi, Emlak Konut, Emlak Planlama, Getaş, Emlak Yönetim’i kurdu. Planlarda olan enerji sektörü, tünel makinesi, asansör fabrikası vardı.
Ama asansör fabrikasını kurmak Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a nasip oldu.
Erdoğan Bayraktar’ın raflarda daha nice projeleri olduğu biliniyor. Konut sektörü ile ilgili tüm sanayi tesislerine sahip olmayı amaç edindi.

Konut sektörü geliştikçe inşaat teknolojileri gelişmeye başladı ve yatırımcıların gelmesinin en önemli faktörü oldu.
Konut teknolojileri gelişti. Bugün hiç evi olmayan bile en iyi konutlarda yaşamak istiyor. Milletin ufkunu açan Erdoğan Bayraktar oldu.

Konut sektörünü aşarak devletin yolunu, hastanesini, okulunu yapmaya başladı. Uluslararası projelerde yer aldı. Bazı devletler konut yapmak için kendisi ile sözleşme yaptı ve projenin başına kendisinin geçmesi istendi. Türk milleti olarak değerini bilemedik.

Kentsel dönüşüm rüzgarı heyecan yarattı. Herkesin sahiplendiği projede kentsel dönüşüm kanunu ilk defa Türkiye’de çıktı. Herkes umutluydu. Baştan aşağıya Türkiye yenilenecekti.
Anayasa Mahkemesi’nin bile iptal etmek istediği kanun beş kez görüşme yapıldıktan sonra Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildi. Kentsel dönüşüm yürürlüğe girdikten sonra projeyi yürütmek herkesin harcı değildi. Erdoğan Bayraktar kadar kimse iyi yapamadı ama onun kadar olmasa da öğrencisi olan bir bakan var: Murat Kurum. Bakan Bayraktar kadar bu konuda mücadele veren bir Bakan da kendisidir.

Konutundan millet bahçesine kadar yerel yönetim görevleri üzerine alan TOKİ konut üretirken, yerel yönetimlerin yapamadıklarını yapıyordu. Başarının mimari Erdoğan Bayraktar’dır.

Türkiye ekolojik yaşanabilir şehir vizyonu ile herkesin yaşayabileceği şehir kurmak için doğa içinde yeşil konutlar geliştiriliyordu. Bakan Bayraktar’ı durdurmak için çok uğraştılar, bakanlıktan almak için çok çareler aradılar. Önce darbe, sonra Reis’le arayı açmak için kılı kırk yardılar.

Bugün tekrardan bayrağı kaldığı yerden devralaran, aynı vatan aşkı ile yetişmiş Bakan Murat Kurum çalışmalarına hızla kaldığı yerden devam etmektedir. Bakan Erdoğan Bayraktar’ın yapmak istediği tüm projeleri Bakan Murat Kurum’un en iyi şekilde tamamlayacağına inancımız tamdır.

Bakan Bayraktar gece gündüz demeden ülkesi için mesai harcıyordu. Devlet işlerini geciktirmemek için eve gelecek misafirlerine bile zaman ayırmakta zorlanıyordu.

Sadece Toplu Konut İdaresi değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değil, bir çok bakanlığa da destek olan Bakan Bayraktar, Türkiye’de Çevre Şehircilik Bakanı olarak adını altın harflerle tarihe yazdı.

Devletin ve milletin lehine yetiştirdi müteahhitleri, kurumsal kimliği ile bilinen inşaat mühendislerini, TOKİ müteahhitliğinden kendi işini yapan kurumsal müteahhit olma yolunda dünyayı yeniden inşa eden bu ekibin arkasında Bakan Erdoğan Bayraktar’ın imzası var.

Öyle bir zaman geldi ki Türk sanayisinde farklı alan ve sektörlerden meslek dalları da inşaat sektörüne hızlıca katılmaya başladı. Bazı holdingler sermaye gücü cesareti ile Bakan Erdoğan Bayraktar’ın projelerinden faydalanarak kendilerine güvenlerini tazeledi.
İnşaatten anlamadıkları fark edilince müteahhit olmanın şartlarından biri olarak inşaat mühendisi olma şartı zorunlu kılındı.
Sermayesi olan kural tanımıyor, değişim istemiyor.
Peki çarpık veya eksik malzeme ile yapılan konutlaşmanın önüne nasıl geçilecektir? Bu sorunun cevabı olarak Bakan Bayraktar’ın çalışmalarından ilham alınarak düzenlemeler yapılabilir.

Mustafa Şentürk

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.