Şuayip Aleyhisselam’ın Ekonomi Dersi

Yayınlama: 23.03.2024
30
A+
A-

İnsanın var olduğu süreçte karşıtlaşma kaçınılmaz olmuştur. Bu karşıtlaşmada hak ile batıl savaşı da süregelmiştir. Devam edeceği de gelişinden anlaşılmaktadır.
Peygamberler silsilesi, Hazreti Âdem aleyhisselamdan itibaren son Peygamber Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve selleme kadar din olarak gelen tek bir sistemdir. İstisnasız hepsi aynı davayı anlatagelmişlerdir. Bu silsilenin tek bir halkası bile hepsinin tebliğ ettiğini yapmıştır. İslam’ı tebliğ etmiş, aykırılık hiç olmamıştır.

Şuayip aleyhisselam da bunlardan biridir. Şuayip aleyhisselam Medyen kavmine gönderilen bir peygamberdir. Görevine başlarken kavminin hangi sisteme ait olduklarını ve ona nasıl bağlanacaklarını “Allah’a kul olun” gerekçesi ile telkin etti. Hep kul olmanın gereğini anlattı. “Ondan başka ilâhınız yoktur,” hükmü ile Allah Teâlâ’nın emri ve hükmü dışında hiçbir etkenin hayatınızda yeri oktur, mesajını verdi. “Rabbinizden kesin ve ihmal edilmemesi gereken deliller geldi,” diye anlattı.
Bu beyandan sonra özellikle ekonomiye ağırlık vererek anlatmaya başladı. “Artık ölçeği ve teraziyi tam tutun; insanların eşyasına haksızlık etmeyin,” uyarısında bulunarak uğraştı. O, devrinde bugün yapılan çılgınlığı sahneledi. Ölçek ve terazinin ne kadar istismar edildiği bilgisini önemle savundu. Yanlışları sahneledi.

Bugün de devlet haramîleşen dev marketlere, iletişim şirketlerine, nakliyecilere, toptancılara ve perakendecilere söz geçirmekte zorlanıyor. İşte O bunun savaşını verdi.

Günümüzde barkod dayatması ile marketler, insan haklarına şiddetle tecavüz etmektedirler . Şiddet ve sömürü sınır tanımamaktadır. Gördüğümüz gibi Şuayip aleyhisselam bunu Medyen kavmine anlatıyor. “Yeryüzünde ıslahından sonra fesat çıkarmayın” bozgunculuk yapmayın, diyerek uyarıda bulunuyor. Peşinden de ekonominin hakikatlerini anlayabilecek ve inanabilecek insanlar olmaları gerektiğini, dile getiriyor. Hazreti Şuayip aleyhisselam insanlık için bununla yeni bir dosya açıyor.
Çok önemli olan bunca hakikatleri ciddiye almayanların âkibetlerinin ne olduğunu hatırlatıyor. “ Bir de her caddenin başına oturup Allah’a iman edenleri korkutarak Allah yolundan çevirmeyin ve yolun çarpıklığını arzu etmeyin. Düşünün ki, siz, vaktiyle pek az idiniz. Böyle iken Allah sizi çoğalttı. Bir bakın ki, fesatçıların sonu nasıl oldu?” (Araf: 7/86) diyor ve dayatmacı kâfirlerle, mazlûm müminlerin sınıf farklılığını ve zâlimlerin saldırganlıklarını gözler önüne sererek anlatıyor.

Böyle azgın, çıkarcı, zorba ve bozguncu bir kavmin âkibeti hakkında bilgi veriyor. Bu ciddi uyarıları yüzünden Hazreti Şuayip aleyhisselama kızan Medyen ileri gelenleri Onu tehdit etmeye başladılar. Sanki bugün ki azgın ve şımarık laikleri andırıyorlar!” Hatta Ona kin kusarak tehdidin şiddetini artırarak dediler ki:
“Ey Şuayip, senin söylediklerinden birçoğunu iyice anlayamıyoruz. Gerçekten biz seni aramızda zayıf görüyoruz ve eğer senin aşiretin olmasa idi elbette seni taşlayarak öldürürdük ve senin bizim üzerimize bir üstünlüğün de yoktur.” (Hud:11.91) Şuayip dedi ki: “Ey kavmim! Benim aşiretim, size göre Allah’dan daha azîz midir ki, beni aşiretim için öldürmüyor. Allah’ı arkanıza atıp Onu unutuyorsunuz? Benim Rabbimin ilmi ile yaptıklarınızı kuşatmıştır. (Hud:11/92)

İşte bu ekonomi ile başlayan mücadele “hak ile batılın savaşıdır. Bu savaşı kazanan elbette peygamberdir. Bir recfe (deprem) Medyen kavmini dize çökertti.
Günümüzde de sabah akşam büyük depremin haberi servis edilmektedir. Gafil insanın kaderine bakın. Dünkü azgınlar gibi bu gün ki soyguncu zâlimler de umursamıyorlar. Mağdurlar da kuzular gibi onlara boyun eğiyorlar! Esselamualeykum.

İlhan Oral  24.03.2024

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.