Vatan Partisi’nden ‘asgari ücret’ eylemi

Yayınlama: 30.06.2024
14
A+
A-
Vatan Partisi Üsküdar Belediye Başkan Adayı

Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Okan Özkan Türkiye’nin ekonomi yönetiminin Tayyip Erdoğan Hükümetinin bizzat tercihiyle, Batılı finans merkezlerine ve Londra tefecilerine teslim edildiği vurguladı. Açıklamada şunlar yer aldı:

“Küresel finans merkezlerine bağlı, Milli Devlete, bağımsız ekonomiye ve üretime karşı, neoliberal, serbest piyasacı emperyalist programın temsilcisi bir Bakan, Türkiye’yi yeniden borca batırma ekonomisinin başına geçti.

“Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, göreve geldiğinden beri ülkemizde yaşanan ekonomik krizin faturasını vatandaşın sırtına yüklemektedir. Talebi baskılayarak enflasyonu dizginleme anlayışı, fakiri daha fakir, zengini daha zengin yapmaktadır. Her gün zam üstüne zam yapılırken, yeni vergi paketleri hazırlanırken vatandaşın ümüğünü sıkan bu serbest piyasa anlayışını reddediyoruz.

“Türkiye ekonomisinin kurtuluşu sistem içinde değildir, devrimci çözümlerdedir. Serbest piyasanın insafına bırakılan bir ekonomi, Türkiye’nin geleceğinde daha büyük sorunlar doğuracaktır. Vatan Partisi’nin kesin çözüm önerilerini kamuoyuna açıklıyoruz:

– Üretim Devrimi için plan, tasarruf, yatırım, üretim, istihdam ve hakça bölüşüm programıyla tasarruf oranını yüzde 30’lardan yüzde 40’a çıkaracak bir kalkınma planı hazırlanmalı ve hayata geçirilmelidir. Devlet kaynakları kamu yatırımına ayrılmalı, özel yatırımcı özendirilmelidir.

– Yabancı bankalara yatırılmış Türk vatandaşlarına ait 500 milyar dolar, Batılı emperyalistlerin yaptırımlarına fırsat verilmeden, bir an önce Türkiye’ye getirtilerek yatırım sermayesine dönüştürülmelidir. Böylece milyonlarca insanımıza iş ve insanca yaşama koşulu sağlanmalıdır.

– Banka kasalarında saklanan 300 milyar dolar değerindeki 4 bin 670 ton altının sahipleri tarafından yatırım sermayesine dönüştürülmesi sağlanmalıdır. Vatandaşın tasarruf ya da süs eşyası olarak sakladığı altın bu önlemlerin dışında tutulacaktır.

– Devlet organlarında cari harcamalar için alınacak tedbirlerle kararlı bir tasarruf uygulamasına geçilmelidir. Devlet yöneticileri ve yüksek düzey görevlileri sade yaşamalı ve halka hizmet kültürüyle çalışmalıdır.

– Çiftçimizin, esnafımızın ve sanayicimizin banka borçları gözden geçirilerek gerekirse yeniden yapılandırılmalı, üreticilerimizin yatırıma yönelmeleri teşvik edilmelidir.

‘KESİN ÇÖZÜM ÜRETİM DEVRİMİ’

Başkan Özkan, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Ara çözüm olarak, vatandaşımızın refahını sağlamak ve alım gücünü arttırmak için asgari ücrete derhal zam yapılmalıdır. Kesin çözüm ise Vatan Partisi’nin programında yer alan Üretim Devrimi’dir. Türkiye’nin Üretim Devriminden başka hiçbir seçeneği kalmamıştır. Türk milletini ve Türkiye’nin üretici kesimlerini; işçiyi, köylüyü, esnafı, tüccarı, sanayiciyi ve iş insanını, Üreticilerin Milli Hükümetini kurmak için Vatan Partisi’nde görev almaya çağırıyoruz.”

Aydınlık Gazetesi

Nuray Kaya Solmaz

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.