İŞ HAYATINDA EMEKLİLİK REFAH PAYI HAKKIDIR

Yayınlama: 18.07.2023
36
A+
A-

Tüm toplumlar  çalışma hayatında bilgi ve tecrübeleri ile ekonomi hayatta tutunabilmek için yirmi beş ile otuz beş yıllık çalışma hayatına veda ederken hak ediş ikramiyesi ile veda ederek ayrılıyor

Toplumun elbette ekonomi refahını yaşam standartlarını yaşayabilmek için ekonomi gelirinin sosyal ve toplumsal şartlarda yaşayabilmek için enflasyona göre beklenen hak edişleri işlemek ile mükelleftir.

SGK kenti içinde Çalışan sayısı emekli sayısının maaşını ödeyemediği takdirde refah payı kazanmak herkesin hakkıdır.
Devlet niçin var vatandaşını en iyi standartlarda yaşatmak için güvenlik limandır.

Sgk açık verince hazineden ödeme yapılmak zorunda kalacak böyle olursa hazine nereye kadar ödeyebilir.
Hiç ödeme yapılamaz ise ne yapacaksınız .
Hazineye yük olmadan hazineyi büyütmek güçlendirmek için çalışmalıyız, gayemiz dünyanın ilki olabilmektir.

Hükumet ilk yarıda keyfinden mi ek bütçe yapıyor.
Devletinde giderleri var maliyetler artıyor idari giderler başta olmak üzere çeşitlendirebiriz sen vergi ödemez isen ben ödemez isem kim ödeyecek sonra vatan severim diyorsun nasıl bir vatanseverlik
istiyorsun mega projeler yapalım Proje iyide hangi bütçe ile yapalım ?

Toplam emekli sayısı 16.502 bin
Memur emeklisine veriliyor ise bize neden verilmiyor

Memura veriliyor bize niye verilmiyor
Mümkün olduğu kadar bin liralardan on bin liralık maaşlar geldi anlayışlı olmak gerekiyor

Asgari ücret üstünde bekleyen emekli  memurlar işçi de haklı alın deri döküyor çekmece altı yapmak doğru değil

Toplam kaç Çalışan var 23.650 bin çalışan var çalışan sayısı emekli sayısının maaşını ödeyebilmesi gerekiyor önceden dört çalışan bir emekli maaşı ödüyordu şimdi 1.5 çalışan bir emekli maaşı ödüyorlar

Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 14 milyon 308 bin 991 kişi iken, 2023 yılı Mayıs ayında 14 milyon 881 bin 757 kişi oldu. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2023 Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7

10 Temmuz 2023 tarihinde açıklanan işgücü istatistiklerine göre işsizlik oranı 2023 yılı Mayıs ayında yüzde 8,8 seviyesinde gerçekleşti. İstihdam edilenlerin sayısı 31 milyon 821 bin kişi, istihdam oranı ise yüzde 48,7 oldu.

Sigortalı çalışanların emeklilere oranı ise 1,5’in altına gerileyecek. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle 2 milyon 250 bin kişi emekli olacak ve toplam emekli sayısı 15,3 milyona ulaşacak. İstihdamdaki iki kişiye bir emekli düşecek.10

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), 30 Haziran Emekliler Günü dolayısıyla Emeklilerin Yaşadığı Yerler Araştırması yaptı.

Araştırmaya göre, Türkiye genelinde 8 milyon 615 bin işçi emeklisi, 2 milyon 718 bin esnaf emeklisi ve 2 milyon 389 bin memur emeklisi olmak üzere toplam 13 milyon 722 bin kişi emekli aylığı alıyor.

Yaklaşık beş emekliden biri yani emeklilerin yüzde 19’u İstanbul’da yaşıyor. İstanbul, 2,6 milyon kişiyle Türkiye’de en fazla emeklinin yaşadığı şehir olurken, İstanbul’un ardından 1 milyon 79 bin emekliyle Ankara, 1 milyon 16 bin emekliyle İzmir, 586 bin emekliyle Bursa ve 400 bin emekliyle Antalya en fazla emekli nüfusa sahip iller olarak sıralanıyor.

Türkiye’de toplam istihdam 28 milyon 600 bin civarında bulunuyor. Bu rakam içerisinde kamu, yaklaşık yüzde 17’lik paya sahip.

Haziran 2021 itibarıyla kamu, 2 milyon 960 bin 924’ü memur, 529 bin 37’si sözleşmeli personel, 1 milyon 237 bin 220’si işçi, 107 bin 27’si diğer statülerde (yargı mensubu-öğretim elemanı-kamu bankaları vs.) olmak üzere toplam 4 milyon 834 bin 208 personele istihdam sağlıyor

Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 14 milyon 308 bin 991 kişi iken, 2023 yılı Mayıs ayında 14 milyon 881 bin 757 kişi oldu.

Memur emeklisi 2.48 milyon
Esnaf emeklisi 2.75 milyon
İşçi emeklisi 8.6 milyon
Toplam 16 milyon emekli sayısı var bu durum karşısında çalışan sayısı emekli sayısını karşılaşamıyoruz ise  devlet nereden 20 bin TL zam versin size .
Devamlı  para basalım enflasyonu mu yükseltelim yoksa hazineden ödeme yapalım hazineyi sıfırlayan çaresiz kaldım ne yapalım.

Öncesinden dört çalışan bir emekliyi bakıyordu şimdi 1.5 çalışan bir emekliye bakamıyor

Çok maaş almak için SGK primlerini düşük yatırırken neredeydiniz.

Enflasyonu öldürmek için üretime dayalı birşey yapmıyoruz . Herkes Libya gibi  emeksiz maaş istiyor, sonumuz Libya gibi olmasın.

Türkiye tarım ve hayvancılık ülkesi kimse çiftçilik neden yapmıyor.

Arka arkaya yaşanan olaylar kuş gribi, domuz gribi, ekonomi kriz, covid 19,
deprem, kaç milyar TL ekonomide kayıp var hesap ettiniz mi.

Tüm çalışanlar ve emeklere bir haksızlık var ama adaleti tescil edebilmek en önemli görevdir. Adaleti tescil edebilen türkiyede ve dünya en güçlü lider niteliğine sahiptir.
Haksızlıklar da elbetde telafi olacağı gün gelecektir.
İşçi emekli olsun veya memur emeklisi olsun aradaki fark Birgün eşit olacakdir .Devlet başkanı tüm toplumun eşit haklara sahip olmasını isdiyor öylede olması gerekiyor kurulu bir sistem var sistem çerçevesinde hareket edebiliyoruz .

Mustafa ŞENTÜRK
ARAŞTIRMACI-YAZAR

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.