Hayvan Hakları (Bütün canlar bizim)

Yayınlama: 16.12.2023
134
A+
A-

Ne yazık ‘ki ülkemizin her yerinden vahşi köpek saldırıları ve sonucunda ölümler, yaralanmalar duymakta ve görmekteyiz.

Sokakları mesken tutan bu köpekler için alınan tedbirler ve çalışmalar yetersiz ve baştan sağma. Sokaklarda çoğalan köpekleri barınaklarda toplamak, barındırmak bir çözüm yolu değildir.

Oysa hayvan severler, belediyeler el ele vermiş olsalardı, bir kısırlaştırma seferberliğine girseler, bir iki yıl içinde bu sorun çözülmüş olurdu. Ne yazık ki artık iş işten geçmiş durumda.

Acilen bu Köpeklerin sokağa bırakılması, tedbirsiz merdiven altı çoğaltılmasının önüne geçilmedikçe! Aşılama, kısırlaştırma, barınak bu durumu çözmeye yeterli olmayacaktır..

Çoğu köpekler Tek başınayken kimseye pek zarar vermezler. Doğada başıboş düzensiz beslenme, beslenme değişikliği açlık ve bir sürü farklı ırklar bir araya gelince, haliyle zor şartlar onları birer canavar hâline getirebiliyor.

Türkiye de asıl sorun hayvanlar da değil, “hayvan sahipleri veya hayvan severlerde.” Çünkü, çoluk çocuğunu memnun etmek için, bir heves uğruna veya cins köpeklerle hava atma, güç gösterisi yapma egosuyla alınan hayvanların çoğu, bir şeklide sokağa bırakılıyor. Önce buna bir dur demek ciddi tedbirler almak gerekir.

– En önemli bir konuda, sokaklara saçılan tonlarca kedi, köpek mamalarının kaynağı nedir?

– Bunlar için yurtdışına ödenen paraların haddi hesabı yok. Bu mamalar ülkemizde de üretilmektemidir?

– Bu mamaların içerisinde her ne varsa hayvanların DNA’sını bozmaktadır. Bu mamalar nedeniyle bir hayvan yılda üç defa yavrular hale gelmektedir..

– “Sokak hayvanlarını besliyoruz” tiyatrosuyla insanlardan sosyal medya aracılığıyla yüklü paralar toplanmaktadır. Bu büyük meblağların döndüğü pazarın bir denetimi varmıdır?

– Bu paralarla hayvanlar için neler yapılmazdı ki ? “Barınak, aşılama, kısırlaştırma gibi.” Bu paraların nerelere aktarıldığı da araştırılması gereken önemli bir sorundur..

-Yine “hayvan sahipleri ve hayvan severler sokaklardaki köpek pisliklerine de bir çare sunma mecburiyetleri vardır.” Ben şahsen elinde köpek gezdiren kişilerden azda olsa, hayvan pisliğini bırakıp görmezden gelip arkasını dönüp gidenler gördüm..

– Neden hayvan severler, her konuda ortalığa dökülürken köpekler tarafından öldürülen insanlar içinde sokağa dökülmüyor veya bu soruna bir çözüm çaresi sunmuyorlar.?

– Hayvanları tik tok lar da başka mecralarda kullanarak onları asli yaşamından koparıp bir sürü hareketler yaptırıp, para kazanan insanlarda var. Hayvanlara zoraki yaptırılan işler, ahlaki olmayan davranışlar, bunlara karşı hani hayvan hakları savunucuları?

Bir sürü yerlerde çeteleşen sokak köpekleri, başta okul çocuklarımız olmak üzere genç, yaşlı insanımız sokağa çıkamaz hâle gelmişlerdir.

Yakın zamanda Bitlis’te sokak köpeklerinin ısırdığı iki çocuktan bir tanesi kudurarak ölmüştür.

Sosyal, görsel ve yazılı medyada pek çok köpek saldırıları haberleri okumakta ve görmekteyiz.

– Van da Emir Mete top oynarken saldırıya uğramış.

– Van’ın Tuşba ilçesine bağlı bir Mahallesi’nde köpeklerin saldırısına uğrayan Ruken Kolcu (6), hayatını kaybetti.

– İstanbul Kartal’da yaşanan olayda, pitbull cinsi bir köpek 9 yaşındaki çocuğa saldırdı .

– Kayseri’nin Tomarza ilçesinde bir köpeğin yolda yürüyen çocuğu kovalaması güvenlik kameralarına yansıdı. Kaçarken düşen çocuğu, köpeğe müdahale eden bir vatandaş kurtardı..

– Tokat’ta, ziyarete gittiği komşusunu evinde bulamayan Hatice Er (68), geri dönerken sahipsiz bir köpeğin saldırısıyla elinden, kolundan ve sırtından yaralandı.

– Ankara Pursaklar’da 12 yaşındaki Enes Koca okuldan eve dönerken başıboş köpeklerin saldırısına uğramış, ağır yaralanmış.

– Kastamonu’nun Araç ilçesinde arkadaşlarıyla birlikte oyun oynadığı sırada sokak köpeğinin saldırısına uğrayan 3 yaşındaki çocuk, ölümden döndü ..

– Bitlis’in Ahlat ilçesinde cadde üzerinde yürüyen bir vatandaş, kendisine saldıran köpekten yumrukları sayesinde kurtuldu.

– Kaldırımda yürürken havlayan köpekten kaçan Ekrem Binak’a yola atladığı sırada kamyon çarptı. Ağır yaralı bir şekilde hastaneye kaldırılan Binak, hayatını kaybetti.

– İstanbul’da komşusuna giden 16 yaşındaki kız çocuğuna pitbull cinsi iki köpek saldırdı. Komşuların yardımıyla kurtarılan ve ağır yaralanan genç kıza 56 dikiş atıldı.

– Antalya’da pitbull cinsi bir köpek, market içinde saldırdığı 11 aylık Sadrettin bebeğin yanağını ve kulağını kopardı, oğlunu kurtarmak isteyen Hasan Kaçar’ı ise kolu ve bacağından ısırdı..

– 13 yaşındaki Arda Doruk Derin, bisikletiyle yolda giderken başıboş gezen sokak köpeklerinin saldırısına uğradı ve otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti .

Medyada her zaman gördüğümüz bu acı haberler uzar gider. Bu yaşananlara karşı hayvan savunucuları da bir yardım eli, bir çare, derde maddi-manevi bir deva sunmuşlar mıdır acaba?

Hayvanlar yaşadığımız bu hayatın doğanın her şeylerine bizler kadar ortak ve hak sahibidirler. Onlara bakmak, korumak biz insanoğlunun görevidir. Aynı zamanda kuşlar, değişik kara, hava, su hayvanları içinde yaşam alanları oluşturmak zorundayız.

Onları düşündüğümüz kadar insanları da düşünmek zorundayız. Nice evsiz, parksız, hasta insanlar, aç susuz sefalet içinde yaşayanlar, öğretim hakkı ellerinden alınanlar, bursa yardıma ihtiyacı olan niceleri var. Bunlara da bir el atalım. Onlarında yaşadığı yerleri yaşanılır kılalım.

Bir çocuğun eğitimini, bir hastanın bakımını, bir muhtacın ihtiyacını da karşılayacak çalışmalar içinde olalım.

Devlet kanunlarla falan her ne kadar bazı tedbirler almaya çalışsa da, bunlar yeterli değildir. Türkiye’de her alanda olduğu gibi bu konuda da “caydırıcı cezalar ve denetimler” yetersizdir.

Unutmayalım; Her hangi bir nakilde böbrek, kalp, karaciğer, kan gibi pek çok şeyleri insanlardan alabiliyoruz. Hastalıkta, depremlerde her türlü âfat’lar, savaşlar da, ölümde insan olarak birbirimize ihtiyaç duymaktayız..

Ne olur hayvanları sevip korurken, insan yetiştirmeyi de ihmal etmeyelim.

Ahmet Ali Canbaz 15/12/2023

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.