Geleceğin tarihine bir göz atalım mı?

Yayınlama: 30.01.2024
36
A+
A-

Geleceğin tarihine bir göz atalım mı?

İslam kaynaklarında ‘fiten hadisleri’ denilen, gelecekte olacaklarla ve özellikle de kıyamet öncesi yaşanacaklarla ilgili hadisleri pek çoğumuz duymuşuzdur.

Bunlardan biri şöyledir;
“Müslümanlar, Yahudilerle harp etmedikçe kıyamet kopmayacak. Harp olacak ve Müslümanlar onları yenip öldürecekler. Öyle ki, Yahudiler ağaç ve taşların arkasına saklanacaklar, o ağaç ve taşlar konuşarak, ‘Ey Müslüman, ey Allah’ın kulu, arkamda bir Yahudi var, gel onu öldür’ diyecek. Sadece arkad (garkad) ağacı haber vermeyecek, çünkü bu ağaç, onların ağacıdır.” (Ennihaye, cilt 1, shf. 87, 103, 104, 117; İbni Mace, cild: 2, shf: 1363; Müslim, cild: 4, s. 2239)

Hadisi inceleyelim.
Hadiste ağaç ve taşların dile gelip ihbarda bulunucağı bildiriliyor. Bunu dünya kamuoyunda oluşacak nefretin büyüklüğüne yorabiliriz. Demek, İsrailoğulları kıyamet öncesinde öyle iğrenç, nefretlik işler yapacaklar ki, Müslümanlarla savaşta kimse onlara arka çıkmayacak, öldürülmelerini umursamayacaktır.

Garkad ağacı sembolü ise ABD ve onun tutumuna benzemekte. Bu ağaç dikenli ve dikenleri çok acı verici bir ağaçtır. Tıpkı ABD’nin dünyanın hemen her coğrafyasında insanlara büyük acılar yaşatması gibi. İsrail siyonizminin eline geçmiş olan ABD, “çünkü bu ağaç, onların ağacıdır” ifadesine bugünkü konumuyla birebir örtüşüyor.

Peki geçmişte ne olmuştu?
Bunun için de Kur’an-ı Kerim’deki bilgilere bakıyoruz.
İsra Suresi 4- “Biz, Kitap’ta (Tevrat’ta) İsrailoğullarına, ‘Yeryüzünde muhakkak iki defa bozgunculuk yapacaksınız ve büyük bir kibre kapılarak böbürleneceksiniz’ diye hükmettik.
5- Nihayet bu iki bozgunculuktan ilkinin zamanı gelince (sizi cezalandırmak için) üzerinize, pek güçlü olan birtakım kullarımızı gönderdik. Onlar evlerinizin arasına kadar sokuldular. Bu, herhâlde yerine gelmesi gereken bir vaad idi.
6- Sonra onlara karşı size tekrar egemenlik verdik. Mallar ve çocuklarla sizi güçlendirdik; sayınızı daha da çoğalttık.
7- İyilik ederseniz kendinize iyilik etmiş olursunuz, kötülük yaparsanız yine kendinize yapmış olursunuz. İkinci bozgunculuğun zamanı gelince, yüzünüzü kara etsinler, daha önce girdikleri gibi yine mescide (Beyt-i Makdis’e) girsinler ve ellerine geçirdikleri her şeyi yerle bir etsinler diye (üzerinize yine düşmanlarınızı gönderdik.)”

İsrailoğulları tarihte Babiller ve Romalılar tarafından ağır yenilgilere uğratılmış ve Kudüs coğrafyasından dünyanın dört bir yanına dağılmış/ dağıtılmışlardır.

Bugün Ortadoğu coğrafyası İsrailoğulları’nın azgınlıkları sebebiyle yine kaynıyor. Bu azgınlıkları daha ileri noktalara taşırlarsa hadisin bugünleri işaret etme ihtimali güçleniyor demektir.
O gün, bugün müdür.. Allah bilir.
Günü olan görecek.

Selahaddin Altun

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.