Brunei’de Türkçe Zorunlu Ders Oldu

Brunei’de Türkçe Zorunlu Ders Oldu
Yayınlama: 23.06.2023
112
A+
A-
Dünyada en zengin ülkeler denilince ilk akla gelen Brune’dir. Ülkenin zengin olmasının ana kaynağı doğal gaz ve petroldür.
Brunei Darüsselam Sultanı Hacı Hassanal Bolkiah, Tayyip Erdoğan ile sürekli görüşme halinde olan bir lider ve Türkiye’nin bölgesinin dışındaki yoksul Afrika ve Asya ülkelerine yardımlarını memnuniyetle takip eden bir kişi. Türkiye’nin AK Parti dönemlerinde Dünyanın farklı coğrafi bölgelerinin sorunlarıyla karşılık beklemeden alakadar olması, yardımlar ulaştırması ve gerek Dünya siyasetinde ön plana çıkmamız ve gerekse silah teknolojisinde üst sınıf üretimler yapmış olmamızın da bu kararda etkili olduğunu düşünüyoruz. Türkçe’nin burada zorunlu ders olmasında Büyük elçimizin eşi Lale Ersoy’un emeklerini ve çabalarını da belirtmemiz gerek.
Bizler yakınımızdaki bazı ülkelerden “Türkçeyi zorunlu ders yaparlar mı acaba” sorusunu kendimize bile sormak aklımıza gelmezken Uzak Doğu’nun bu zengin devletinin böyle bir karar alması bizi ziyadesiyle mutlu etti.
Maalesef ki boş haberler yapmayı gereksiz gündem üzerinde tırmalamayı marifet sanan medya böylesi önemli bir haberi umursamadı.

Güneydoğu Asya’daki Borneo adasında yer alan Brunei’deki üniversitede Türkçe zorunlu ders oldu.

Türkiye’nin Bandar Seri Begavan Büyükelçisi Prof. Dr. Hamit Ersoy, 2022’de eşi Lale Ersoy’un gönüllü olarak başlattığı Türkçe derslerinin ulusal medyada geniş yankı bulduğunu belirtti.

Bunun üzerine büyükelçiliğe talep yağdığını ve taleplerin karşılıksız bırakılmadığını aktaran Ersoy, “Önce üniversitelerde daha sonra ise Başbakanlık bürokratları dahil çok geniş bir yelpazede Türkçe dersleri vermeye başladık.” ifadesini kullandı.

Türkçeyi zorunlu müfredata aldılar

Ersoy, Sultan Şerif Ali İslam Üniversitesi’nde (UNISSA) Türkçe’nin “zorunlu yabancı dil” dersi olarak müfredata girdiğini ve 26 Temmuz’da başlayacak olan yeni akademik yılda okutulacağını duyurdu.

“Böylece üniversitenin birinci ve ikinci sınıflarında her yıl 200 öğrenci 8 ayrı sınıfta Türkçe dersleri alıyor olacak.” ifadesini kullanan Ersoy, yakın zamanda Türkçe’nin Brunei Teknoloji Üniversitesi (UTB) ve Brunei Darusselam Üniversitesi’nde (UBD) “seçmeli ders” olarak okutulacağını bildirdi.

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.