Baba Yine Dünyayı Açlıktan Kurtardı

Baba Yine Dünyayı Açlıktan Kurtardı
Yayınlama: 17.05.2023
12
A+
A-

Emperyalist sömürgeci Avrupa ve abd, Tayyip Erdoğan’ı devirmek için plan üstüne plan yaparken; devirmeye çalıştıkları Türk Devleti’nin Başkomutanı Dünya’yı açlıktan kurtarmak için uğraşıyor.

Rus Devlet Başkanı Putin ile yakın dostluk kuran Recep Tayyip Erdoğan, Putin’i ikna etti ve Tahıl Koridoru Antlaşması’nı uzattı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya, Ukrayna ve BM ile yapılan görüşmeler sonrası Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 2 ay daha uzatılmasına karar verildiğini açıkladı .Türkiye’nin çabaları sonuç verdi! Dünyanın beklediği haber geldi: Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan “gıda krizi” riskinin ortadan kaldırılması amacıyla oluşturulan tahıl koridorunda süresinde değişikliğe gidildi. Rusya ile Ukrayna, Tahıl Koridoru Anlaşmasının 18 Temmuz’a kadar uzatıldığını teyit etti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen toplantıda, partisinin il başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları ve milletvekili adaylarına canlı bağlantıyla hitap etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin öncülüğü, Rusya ve Ukrayna’nın yapıcı tutumları, Birleşmiş Milletler’in kolaylaştırıcılığı sayesinde, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın çeşitli defalar uzatıldığını ve son uzatmanın süresinin bitmek üzere olduğunu hatırlattı.

ANLAŞMA UZATILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya, Ukrayna ve BM ile yapılan görüşmeler sonrası tahıl koridoru anlaşmasının 2 ay daha uzatıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin ve şahsımın yoğun gayretleriyle başlatılan Karadeniz tahıl koridorunu biliyorsunuz. Türkiye’nin öncülüğü, Rusya ve Ukrayna’nın yapıcı tutumları sayesinde 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da yapılan anlaşma uzatılmıştı. Son uzatmanın süresi bitmek üzereydi. Ülkemizin gayretleri, Rus dostlarımızın desteği, Ukraynalı dostlarımızın katkılarıyla tahıl koridoru anlaşmasının 2 ay daha uzatılmasına karar verildi.” dedi.

Erdoğan, “Ülkemizin gayretleri, Rus dostlarımızın desteği ve Ukraynalı dostlarımızın katkılarıyla Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 2 ay daha uzatılmasına karar verildi. Küresel gıda tedarik zincirlerinin kesintisiz işlemesi, özellikle ihtiyaç sahibi ülkelerin tahıla ulaşımının kolaylaştırılması bakımından hayati öneme sahip bu kararın, tüm taraflara hayırlı olmasını diliyorum. Anlaşmanın, tüm şartları yerine getirilerek, bundan sonraki süreçte de devam etmesi için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Ayrıca Rus dostlarımız, Mykolayiv ve Olvia limanlarındaki Türk gemilerinin çıkışına da engel olmayacaklarını bildirdiler. Bunun için de kendilerine müteşekkiriz.” dedi.

İstanbul’da “Müşterek Koordinasyon Merkezi” kuruldu

Ukrayna-Rusya savaşının neden olduğu uluslararası çaptaki gıda krizinin çözülmesine yönelik Türkiye’nin yoğun diplomatik gayretleri sonucu geçen yıl temmuz ayında Birleşmiş Milletler (BM) ile koordineli olarak İstanbul’da “Müşterek Koordinasyon Merkezi” kuruldu.

Tahıl ürünlerinin güvenli transferi buradan takip edilmeye başlandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, başkent Moskova’da düzenlediği haftalık basın toplantısında, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anlaşmanın 2 ay daha uzatıldığı yönünde açıklama yaptığına işaret eden Zaharova, “Bu konudaki açıklamaları teyit ediyoruz. Böylece sözde değil, fiilen küresel gıda güvenliğinin sağlanmasına, her şeyden önce de en çok ihtiyaç sahibi ülkelere yardım etme şansı oluştu.” dedi.

Zaharova, anlaşmanın uygulanması sürecindeki sorunların en kısa sürede düzeltilmesi gerektiğini ve uzmanların bu konuda çalışacağını vurguladı.

– Ukrayna’dan Türkiye ve BM’ye teşekkür

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, tahıl anlaşmasının 18 Temmuz’a kadar uzatıldığını belirterek, “Birleşmiş Milletler (BM) ve Türk ortaklarımıza gıda güvenliğini güçlendirme yönündeki çabalarından dolayı minnettarız.” ifadesini kullandı.

Kubrakov, anlaşmanın uygulanmasındaki “yapay” engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Rusya ile ilişkilerimizi Avrupa’nın Nato’nun istekleri doğrultusunda gerçekleştireceğini söyleyen chp başkanı kemal kılıçdaroğlu’nun idaresinde olsaydı bu devlet, çoktan Rusya ile birbirimize girmiştik. Bırakın Tahıl Koridoru’nu soğuktan donacaktık, ekonomimiz batacaktı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.