Sırplar Yine Kaşınıyor

Sırplar Yine Kaşınıyor
Yayınlama: 03.06.2023
32
A+
A-

Boşnaklara yönelik soykırım ile Dünya’nın tepkisini çeken sırplar, rusyadan gördükleri müsamaha ile şimdi de Kosova’da Arnavutlara karşı katliama hazırlanıyor.

Uzun süredir gözünü bölgeye diken Türkiye, yetkisine dayanarak Kosova’ya askeri birlik gönderme kararı aldı.

Dünya, son zamanlarda Kosova’dan gelen haberlere kulak kesildi. Dünya basınına düşen olaylar endişe ile takip edilmeye başlandı. Kosova’dan gelen görüntüler pek iç açıcı değildi.

Kosova’nın kuzeyinde Arnavut belediye başkanlarının görevlerine başlamasına karşı çıkan Sırplar ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Çıkan olaylar sonucunda ise yaralanmalar meydana geldi. 25’i NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR) askeri olmak üzere toplam 75 kişi yaralandı.

 

Yaşanan olayların ardından sabıkası kabarık Sırbıstan, bazı hamleler için harekete geçtiğini duyurdu.

Sırbıstan Savunma Bakanı Milos Vucevicn bir açıklama yaptı ve Kosova ile yaşanan gerginlik yüzünden ordunun her an çatışmaya girmeye hazır hale getirildiğini söyledi.

Yaşanan bu gelişmelerin akabinde Milli Savunma Bakanlığı, NATO’nun talebi üzerine Kosova’ya asker gönderileceğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan kritik açıklama

MSB açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı tarafından yapılan talebe istinaden, daha önceden NATO Kosova Gücüne tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir.

Kosova’da meydana gelen olaylar) Birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali
planlanmıştır.

Kosova’nın bağımsızlığını tanımadı

Kosova, 2008’de Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etti. Kosova’nın bağımsızlığını ilk tanıyan ise Türkiye oldu.

abd ve önde gelen Avrupa Birliği ülkeleri tarafından da tanındı. Ancak Sırbistan, tanımayı reddediyor.

Bosna Savaşı sırasında o dönemdeki yönetimin vaktinde müdahale edemeyişini bugünün Türkiye’si ile karıştırmamaları gerek.  Türkiye Arnavutların katledişini seyretmeyecektir.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.