Başarı mı? (NATO zirvesinde veto komedisi)

Yayınlama: 17.05.2023
18
A+
A-

Daha önce sizlere (Şimdi İntikam Vakti) başlıklı yazımda Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girme isteklerine Tayyip Erdoğan’lı AKP Hükümeti’nin VETO açıklamasını övgülerle ve gerekçeleriyle sunmuştum. Lakin, bu sabah şaşkınlıkla Madrid’teki NATO Zirvesi’ne katılan Tayyip Erdoğan ve Türk yetkililerin bu iki Türk düşmanı ülkeyle “mutabakat”a vardıklarını açıklamasıyla sarsıldım.

Yandaş medya ve AKP ileri gelenleri, sözcüleri mutabakatı büyük zafer elde edilmiş gibi anlatıyorlar. Bu sözlere kanan var mı bilmiyorum lakin, bunun adı tam bir fiyaskodur!
Neymiş, lütfetmişler pkk/pyd’yi terör örgütü kabul edeceklermiş.

Örgüte ismini değiştirmesini söylerler yeni adıyla destek vermeye devam ederler. Daha önce yapmadıkları şey sanki bu. Şaşırdığım konu ise bizimkilerin düne kadar dik duruş sergilerken nasıl bir anda yelkenleri suya indirdikleri.

1 seneden az kaldı seçime ve abd’nin ve avrupalı emperyalist çerezlerinin AKP’ye seçimde karşı çıkmayacaklarını, açık destek verdikleri muhalefet partilerini iktidara getirme oyunlarından vaz geçeceklerini mi sandılar?

Düne kadar darbeci kenan evren’i, Yunanistan’ın NATO’ya girmesini kabul etmesi için amerika’nın darbe yaptırıp başa getirdiğini söyleyenler, bugün ne alındı da Finlandiya ve İsveçi kabul ettik sorusunun cevabını versinler. Bırakın şakşakçılığı!…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını mı kabul etti NATO üyeleri?

F 35’leri (F 16 değil) parasını ödediğimiz halde vermediği F 35’leri mi verecek abd?

Suriye ve Irak’ın kuzeyinde on binlerce tır silah verdiği pkk/pyd’yi mi Türkiye’ye teslim edecek?

abd ve NATO’lu düşmanlarımız, Adalar Denizindeki 12 adayı ve ihtilaflı Yunanistan’ın işgal ettiği onlarca adayı mı Türkiye’ye vermeyi kabul ettiler?

Pensilvanyalı fettoşu ve avrupaya sığınan besledikleri cücelerini mi Türkiye’ye iade edecekler?
pkk/pyd’li tikko’cu, dhkp-c’li teröristleri mi Türkiye’ye teslim etmeyi kabul ettiler?

NEYİN KARŞILIĞINDA VETO’DAN VAZ GEÇTİK?

Yeter kandırmayın artık bizi!…
Diğer yandan chp ve ip gibi amerika yanlısı tavırlar içindeki partilerin VETO hakkındaki açıklamalarına bakıyorum: Düne kadar veto edilmesine karşı olan partiler şimdi, “neden veto etmediniz, başarısızlıktır” diyorlar. Muhalefet zaten bir komedi deeee…

HANGİ STRATEJİ?

Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveçin NATO’ya girmesini kabul ettiği anda Rusya ile ilişkilerinde yaşayacağı sorunları hesap ettiniz mi?

Azerbaycan’ın Karabağ sorununu Rusya’nın müdahale etmemesi sayesinde rahatça çözdük. Suriye’de operasyonlarımızın çoğuna Rusya müdahale etmediği için rahat hareket ettik.
Sanırsam yeni başlatacağımızı açıkladığımız geniş çaplı Suriye harekatında Rusya ile pürüzler yaşadık ve belki de bu nedenle Rusya’ya tepki olarak Veto hakkımızdan vaz geçtik. Lakin, bunun bir başka boyutu da var. Batı’da Rusya’yı sıkıştırıp NATO şemsiyesine aldığımızda bu iki ülkeyi bu sefer de Ruslar Güney’inden aşağıya inmeye çalışacaklar; yaniiii Türki Cumhuriyetler dediğimiz Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Azerbaycan tehlike altına girecek. Sanıyor musunuz Rusya bu Türk Devletlerine saldırmaya başladığında amerika ve avrupa birliği Ukrayna için koyduğu tepkiyi gösterecek?

Korkuyor muyum?

Evet korkuyorum. Senden yüzlerce kat güçlü olan, elinde nükleer, kimyasal silahları bulunan ve bunları hiç çekinmeden kullanmaktan haya etmeyen Rusya’dan korkmadığımı iddia edecek kadar hayalperest değilim.
Akıllı insan gücünü ve sınırlarını bilen ve ona göre tedbirini alan insandır.
Vakitsiz öten horoz, şayet kümesteki diğer hayvanları ve bekçi köpeğini ikna edip ötseydi, başına inmezdi çiftlik sahibinin bıçağı.

Evet özellikle 15 temmuz 2016 fettoşun hain darbe girişimi sonrası Türk silah sanayii müthiş ilerlemeler kaydetti. Açıklanmayan da daha kim bilir ne yeni silahlar ürettik. Lakin, süper güçlerle henüz savaşabilecek seviyeye erişemedik. Belki bir on sene daha gerek belki 20. İnanıyorum, öyle bir silah yapacağız ki, nükleer bombalarımız olmasa bile bize saldırmaya cesaret edemeyecek abd-rusya-ingiltere-çin.

2016’dan bu yana özellikle dış politika alanında çok başarılıydık, kör nankör muhalefet kabul etmese de; lakin, bu son NATO Toplantısı tam bir fiyasko oluyor dostlar.
Rabbim bizi ve bize umut bağlamış mazlumları korusun.

29.6.2022

İbrahim Tamer

Kaynak: Trabzon haber merkezi

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.