Yeni Kabinenin Düşündürdükleri:

Yayınlama: 04.06.2023
53
A+
A-

Devlet Başkanımız Tayyip Erdoğan, yeni kabinesini açıkladı.

Artılar, eksiler, düşündüren atamalar neler? Size bu hususta görüşlerimizi bildirmek istedik.

İŞTE YENİ KABİNE ÜYELERİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı – Cevdet Yılmaz

Adalet Bakanlığı – Yılmaz Tunç

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Mahinur Özdemir Göktaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı – Vedat Işıkhan

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı – Mehmet Özhaseki

Dışişleri Bakanlığı – Hakan Fidan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı – Alparslan Bayraktar

Gençlik ve Spor Bakanlığı – Osman Aşkın Bak

Hazine ve Maliye Bakanlığı – Mehmet Şimşek

İçişleri Bakanlığı – Ali Yerlikaya

Kültür ve Turizm Bakanlığı – Mehmet Nuri Ersoy

Milli Eğitim Bakanlığı – Yusuf Tekin

Milli Savunma Bakanlığı – Yaşar Güler

Sağlık Bakanlığı – Fahrettin Koca

Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı – Mehmet Fatih Kacır

Tarım ve Orman Bakanlığı – İbrahim Yumaklı

Ticaret Bakanlığı – Ömer Bolat

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı – Abdülkadir Uraloğlu

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Mahinur Özdemir Göktaş

Bürüksel’de doğan Mahinur 2009’da Avrupa’nın ilk başörtülü milletvekili olarak Brüksel Parlamentosuna seçildi. Ayrımcılık ve İslamofobi ile mücadelede aktif rol üstlenen Göktaş, 2015’te 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanımadığı gerekçesiyle partisinden ihraç edildi.

Kadın istihdamı, kadın girişimciliği, kadına karşı şiddet ve fırsat eşitliği konularında hem Brüksel parlamentosunda hem de sivil toplum kuruluşlarında çalışmalar yaptı.

Belçika’da yaptığı çalışmalardan dolayı 2019’da Kral Leopold Devlet Nişanı’na layık görülen Göktaş, 2020’de Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçisi olarak atandı.

Umarız bundan önceki dönemlerdeki Aile Bakanları’nın bir çoğunun yaptığı hataya düşmez; kadına şiddeti önleyeceğim derken lgbt’ye fırsat açan, ailelerin parçalanmasına yol açan faaliyetlerde bulunmaz.

Aslında bu mevzu Devlet Başkanının bir kararnameyle çözebileceği bir konu. Karısına zulmeden sadist kocalara ciddi ağır cezalar verilmesi, hapis ve psikolojik tedavi şeklinde cezalandırılmaya gidilmesi gerek.

 

Adalet Bakanlığı – Yılmaz Tunç

Geçmişte fetö terör örgütüyle mücadelede de ismi geçen Yılmaz Tunç’un döneminde mevcut darbe yasalarının kaldırılmasını da içeren yeni anayasa çalışmalarının hızlanacağını söyleyebiliriz.

Yargı içindeki ve yasalardaki sıkıntıların giderilmesi ve gerçek adaletin vaktinde sağlanması, insanların ve doğanın uğradığı zararın müsebbiplerine ödetilmesi noktasında doğru düzgün adımlar atılması, Yılmaz Tunç’un dönemindeki beklentilerimizdir.

 

Dışişleri Bakanlığı – Hakan Fidan

MİT Müsteşarlığı gibi büyük önem arz eden ve bu görevi geldiği günden itibaren üstün başarı ile yürüten Hakan Fidan’ın böylesi ciddi bir görevden alınıp Dışişleri Bakanı olarak ilan edilmesi üzerinde çok ince düşünülmesi gereken bir atamadır.

Aklımıza ilk gelen 2 şık şu:

1- Hakan Fidan, Tayyip Erdoğan sonrasında yeni devlet başkanımız mı olacak?

Mazisinde pürüzlü, soru işaretli tek bir şeyi bile olmayan Hakan Fidan bir sonraki 5 yıl için harika bir lider olabilir.

2- Dışişleri Bakanı yapılması, Tayyip Erdoğan’ın kafasında önümüzdeki 5 yılın Türkiye Yüzyılı’nın ilk adımı olacak emperyalist sömürgeci dış güçlere karşı hemen her gizli konuyu bilen bir Dışişleri Bakanı sayesinde atak bir dış politikaya geçeceğimizin sinyalini veriyor.

Gerek sınırlarımızda, gerekse yakın bölgemizde suların ısındığı, her an küçük, orta ölçekli savaşların çıkartılacağı belli oldu.

Türkiye’nin şahin bir tutum içine girmesini gerektirecek güçlü dış politikaya ihtiyacı olacak Kosova’da, Kuzey Irak’ta, Suriye’de, Azerbaycan’da.

Bu savaşların bir çoğunu amerika ve nato’nun emperyalistleri çıkartacakken, bazılarını da rusya çıkartacak gözüküyor.

Türkiye’nin güçlü dış politik atakları ve müdahaleleriyle hem bu savaşları, hem de kargaşaları önlememiz ya da zararı sınırlı seviyeye indirmemiz mümkün olabilir.

Hülasa şunu belirtmeliyim ki, Hakan Fidan çok önemli ve değerli bir vatan evladımızdır. Kendisine görevinde başarılar nasip etmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

 

Milli Savunma Bakanlığı – Yaşar Güler

Darbe girişiminde en büyük zulme mağruz kalan paşalarımızdan olan Yaşar Güler’in doğru bir tercih olduğunu düşünüyoruz.

İktidarın milli politikalarına destek verecek, terör unsurlarıyla başarılı mücadele edecek bir geçmişe sahiptir.

Her an savaşmak ve operasyon yapmak mecburiyetinde olan Türkiye’nin Savunma Bakanlığı’na yakışmıştır.

 

İçişleri Bakanlığı – Ali Yerlikaya

Sakin ve uyumlu bir kişiliği var. Bu karakteri doğabilecek olayları terör eylemlerini bastırma konusunda ne kadar başarılı olacak, zaman içinde göreceğiz.

Süleyman Soylu, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı ve tek liyakat sahibi İçişleri Bakanı’ydı. Onun döneminde bir çok terör hadisesi, kalkışma girişimleri önlendi. Dirayetli, kararlı ve tavizsiz karakteriyle genel itibarıyla huzurlu seneler geçirdik.

Ali Yerlikaya’ya da bu mühim vazifesinde Allah’tan başarılar dileriz.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı – Mehmet Şimşek

İş dünyasının kendisine olumlu baktığı Mehmet Şimşek’in ilgi alanını, önem sıralamasını aldığı maaşla geçinemeyen emeklilere, dar gelirlilere vermesini bekliyoruz.

Şüphesiz ki yatırımlar, iş adamlarının sıkıntıları da ülkenin kalkınması için halledilmesi gereken sorunlardandır lakin, halkın ezici çoğunluğu fahiş fiyat artışları yapan üreticilerin, fabrikatörlerin, işyeri sahiplerinin cezalandırılıp, fiyatların hak ettiği gerçek değerine çekilmesini istiyor!..

Keyfi fahiş fiyat artışı yapan inşaat malzemelerinin üreticilerine (demir çelik-çimento) ve ithalatçılarına; müteahhitlere devlet müdahalesiyle satılık ev fiyatlarının düşürülmesini bekliyor halk.

1.000 lira değeri olan evine 10.000 lira kira belirleyen fırsatçı, aç göz ev sahiplerinin cezalandırılmasını ve ev kiralarının devlet eliyle düşürülmesini istiyor.

Siz şayet devlet olarak müdahale etmezseniz enflasyonu da önleyemezsiniz, seçimlerde de böyle oylarınız aşağı düşmeye devam eder!. Belediyeleri de kaybedersiniz, iktidarı da!

İbrahim Tamer

Kaynak: çamlıca vadisi

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.