Uğur Mumcu “21U ve Minibüsler

Yayınlama: 26.07.2023
231
A+
A-

Kartal Uğurmumcu mahallesi İstanbul’un en önemli yerleşim yerlerinden ve aynı zamanda havası ve yeşilliği ile meşhur yerimizdir. Burda her ilden, her meslek grubundan insanlarımız ve emekliler ağırlıkta yaşamaktadır. Aynı zamanda çirkin olay ve hadiselerin pek yaşanmadığı güzel insanların yaşadığı nezih bir yerdir.

Ne var’ki uzun zamandır UğurMumcu halkının başı İETT otobüsleri eksikliği, şimdide minibüslerin kaldırılması nedeniyle derttedir.

Yalnız ne hikmetse yerleşime açılımın dan bu yana hangi (siyasi yapı olursa olsun) devamlı üvey evlat muamelesi görmeye devam etmektedir. Bu mekan neredeyse hemen hemen bütün siyasi yapılara ortak mesafede bir yerdir.

Kartal Uğurmumcu adıyla özdeşleşen 123 Perpa Mecidiyeköy, otobüsleri aniden hizmetten kaldırılmış, o yetmiyor gibi 21u Kadıköy, İETT otobüsleri de hizmet dışı bırakılmıştır..

Uğurmumcu yerleşime açıldığı dönemler ulaşım bu zamanlardan çok daha iyiydi. Kadıköy/ Uğur Mumcu 21u’muz vardı
Mecidiyeköy Perpa /UğurMumcu 123 vardı. Kartal minibüslerimiz, halk otobüslerimiz vardı. Bunlar hep kademe kademe kaldırıldı. Evet bazı eklemeler yapıldı ama bu yapılanlar “metro ağırlıklı” olarak eskilerin yerini tutmaktadır.

Şimdide tarihi çok eskilere dayanan “Kadıköy minibüs hatları” Kadıköy hattından kaldırılmıştır. Bu minibüslerin yarısı taksiye çevrilmiş, kalan kısmıda Küçükyalı ya kadar gider hale getirilmiş.

Bizi her ne kadar metroya yönlendirmeye çalışsalar da, metroya gitmekte bizim için büyük bir sıkıntı. Bozulan yolda kalan araçlar, saati iptal edilen otobüsler, indi bindiler, metrodaki merdiven ve asansör arızaları bunlardan sadece bir kaç tanesi.

17s Pazar günü hizmet dışı, 16u saatleri kısaltılmış durumda. Cumartesi saat 16:00 sonra hizmet yok. Pazar sabahları uzak yere gidecekler için, sabah saat 06:25 öncesi araba bulmak mümkün değil. Bu insanların soğanlık E 5e bile inmeleri mümkün olmuyor.

Hele “yakacık ve soğanlık taki trafik sıkışıklığı da” ayrı bir dert. Belediyeye defatle yazmama rağmen bu işin onların değil karayollarının işi olduğunu vurgulamışlardır. Oysa bir yerde bir sorun varsa belediye o birimlere konuyu açıp ortak çalışmalar yaparak pek âlâ çözüme kavuşturabilirler.

Mahallemizde nice farklı saatlerde, işçi, memur çalışanlarımız, değişik okullara gidenlerimiz, çocuklarımız, yaşlısı ve hastalarımız var. Bu insanları bu kadar çok indi bindiye mecbur etmek doğru mu?

Kadıköye giden 21u ve Minibüsleri kaldırırken hiç hesaba kattılar mı acaba? Bu insanlar Siyami Ersek Hastanesine, Numune Hastanesine ve Sultan Abdulhamithan Hastanesine nasıl gidecekler?

Bu meseleye A partisi B partisi gözüyle değil, “siyaset üstü çözüm eksenli” bakmak zorundayız. Hatta bütün siyasi partilere güçlü bir şekilde seslenmeliyiz. Uğur Mumcu da bütün partilere mensup insanlarımız var. Siyasi olarak insanlarımız nerede hizmet varsa oyunu o tarafa kullanır. Oylar hizmet eksenlidir.
Bu konuda uğur mumcu muhtarı Soner bey başta olmak üzere, yakacık, soğanlık muhtarları sağolsunlar 21U için çok imzalar topladılar ama bir sonuç alınamadı.

Çözüm ne olabilir?

*İstanbul ve kartal belediye başkanlarından, kartal milletvekillerinden encümen azaların dan, sivil toplum kurumlarından, güzergah üzerinde ki muhtarlardan bu iş için çözümü için çapa göstermeleri istenmelidir.

*21u otobüslerimiz tekrar hizmete alınarak en azından mesai saatlerinde belirli aralıklarla hizmet vermelidirler .

*16u sefer sayıları ve kalkış saatleri arttırılabilir. Bu arabalar gerekirse Sultan Abdulhamithan hastanesi arkasından hareme bağlanabilir.

*17s otobüsleri pazar gününde en azından belli saatlerde hizmet versin.

*Pazar günleri saat 06:30 kadar araba bulmak mümkün değil. en azından saat 05:00 – 06:00 da birer aktarma veya E5 yoluna inen araç konulmalıdır.

*Kadıköy minibüsleri kaldırmak yerine bir çalışma yapılarak hizmette kalmaları sağlanmalıdır. Çünkü acil durumlarda sabah erken saatlerde ve yoğun iş zamanları ancak böyle aşılabiliriz.

*Birde bütün arabalar arka arkaya aynı saatte kalkış yapıyorlar. Bırakın da farklı araçlar farklı istikametlerde de olsa, en az aralarda 15 dakika oynasın ki, insanlar alternatif yollardanda olsa işlerine ulaşabilsinler..

(Buna çözüm sunmayan hiçbir siyasi yapı seçim zamanlarında kapılarınızı çalmasın.)

Saygılar sunarım efendim.

Ahmet Ali Canbaz 2023

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.