Turizme Nasıl Ağır Darbe Vurduk!

Yayınlama: 19.03.2024
42
A+
A-

Türkiye’nin 3. sıradaki gelir elde ettiği sektör olan turizm hatalı politikalar neticesi büyük darbe aldı.
Ak Deniz bölgesindeki turistik işletmelerin bir çoğu iflas edip kapanırken, çoğunda da personel çıkarmalar gerçekleşti.
Yabancı turist ağırlıklı çalışan sektör, daire alımlarına, oturum izni verilmesine, kiralamaya getirilen zorluklar nedeniyle durma noktasına geldi.

Ard arda çıkarılan yeni kira yasakları kanunu ve yönetmelikler sadece az sayıdaki otellerin işine yaradı.
Halbuki haftalık veya aylık günübirlik tatile gelen 1+1 ve 2+1 daireler turistler için yapılmış binlerce rezidans ve evler var.
Bugüne kadar içinde saunasından hamamına, havuzundan sportif alanlarına kadar çoğu otelde bile olmayan hizmeti veren rezidansların bir avuç otel sahibini mutlu etmek için devre dışına itildiğini sanıyoruz.
Yurt dışına seyahat edip bin bir emekle Rusya’dan, Ukrayna’dan, Beyaz Rusya’dan ve Avrupa ülkelerinden turist getirmeye çalışan küçük turizm işletmecileri artık bu turistlere ikamet zorlaştırılmasıyla ve günü birlik kiralamanın yasaklanması ve zorlaştırılmasıyla daire satamıyorlar, yatırım ve kiralama için satılan dairler çıkan kanunlar yüzünden dairelerini başkalarına kiralayamıyorlar.
Akdeniz bölgesinde yerleşik ve kış aylarında Antalya bölgesine bir kaç haftalığına daire kiralamaya gelen turistler ikamet izinlerinin verilmemesi ve kısa donem kiralamanın yasaklanmasıyla beraber bu bölgedeki restorantların, marketlerin, hatta pazarcı esnafının bile durumu kötü.
Otellerdeki turistler zaten otelde yiyip içiyor. Diğer turistik işletmeler iş olmayınca yarı yarıya eleman çıkarmışlar işten. yada kapatmışlar tesislerini.
Yerli turistlerin bile son yıllarda tercih ettiği ekonomik kısa donem ev kiralama sayesinde küçük esnaf para kazanıyor is yapıyordur
Çok nezih bir ortam oluşmuş Turizm Bakanımızın sayesinde Ak Deniz bölgesinde.

Biraz araştırdık önceki senelerde akınla gelen turistler şimdi nerede diye. Dubai’ye, Şeysel Adalarına, Tayland’a, Gürcistan’a, Karadağ’a, Kıbrıs Yunanistan’a gidiyorlarmış.
Hayırlı mubarek olsun, onlarca yıl boyunca turist çekeceğiz diye yırtınırken, bir anda kaybettik çoğunu.
Siz paranız olsa 120 bin dolara Türkiye’den sadece yazın birkaç hafta kalabilmek için bir ev mi alırsınız? Yoksa, Dubai’den kiralama garantisi olan 150 bin dolara daire mi alırsınız?
Bu arada 70.000 dolarlık ev alana oturum izni 200.000 dolarlık evlere çıkarılmış. Bu evler de 3+1. Turistin ne işine yarayacak 3 oda? Tatile giderken kaç kişi 3 odalı evde kalıyor?
Saçmalıklar bununla da sınırlı değil. Aldınız evi, elektrik su oturum olmayan yabancı vatandaşlara iki kati fatura bedeli yansıtılıyor ve abonelik almak için bir sürü prosedür gerekiyor. Bunları halletseniz bile yüksek ücretle kullanmak zorunda bırakılıyorsunuz oturum izni almadığınız için. vs vs…..
Müteahhitler emlakçılar noktası da var işin. Kimse belgeli olarak size 70.000 dolar ödediğinizi kabul etmiyor 120.000 dolara satılan daire Yüksek vergilere yüzünden az vergi ödemek için 30.000 dolara satılmış gibi gösterilmeye çalışılıyormuş.

Kısacası, sahil turizmi ölmüş. Bu sene bol bol farklı haber kanallarında turist yok haberleri seyredeceğiz bence. Herşey dahil otellere gelen turistin küçük esnafa faydası ne olacak ?
İbrahim Tamer  19.3.2024

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.