SEÇMENİ NOTER VAZİFESİNDEN MUAF TUTMAK

SEÇMENİ NOTER VAZİFESİNDEN MUAF TUTMAK
Yayınlama: 23.06.2023
14
A+
A-

SEÇMENİ NOTER GÖREVİNDEN MUAF TUTMAK…

Kabaca söylemek icap ederse 1876 meşrutiyetinden beri seçim yapılmaktadır. Aslında güncelden daha geriye gitmeye bile gerek yok. Yaklaşık 50 yıldır sandığa gidiyorum. Rey kullanıyorum. Her defasında da seçtim sanıyorum.

Türkiye’de seçim konusu yapılan unsurlar, hatt-ı zatında sayılamayacak kadar çok değildir. Bu azlığa rağmen demokrasi övüntümüz hat safhadadır. Bu durum, “Körler, sağırlar birbirini ağırlar.” ibaresinin içine dâhil olasıdır.

Seçim uygulamalarının yapıldığı konuları, ikiye ayırabiliriz. 1- Siyasî irade ve idareye bağlı unsurlar.2- Özel sektörde yerini alan unsurlar.

Siyasî alandaki seçimler ise 1-Cumhurbaşkanlığı, TBMM üyelerinin seçimi, TBMM’nin kendine mahsus seçimleri, Büyük şehir belediye başkanlıklarının seçimleri, diğer belediye başkanlıklarının seçimleri, Muhtarlıkların seçimleri, Siyasî partilerin bünyelerindeki seçimler. Özel sektördekileri ise şöyle sıralayabiliriz. 1- vakıflardaki seçimler.2- Şirketlerdeki seçimler.3- Sendikalardaki seçimleri. 4 –Derneklerin seçimleri.

Seçimlerin bitiminden sonra ise seçilenler görevlerine başladıktan sonra iş ve işlemlerin yürümesi için devreye amir memur, başka bir deyişle emir komuta giriyor. Sindirilen husus, “Biz seçtik, biz itaat ederiz. İtaatimiz mecburî değil, iradidir.” anlayışıdır. İster mecburî olsun isterse iradî olsun. İtaatin mana ve mefhumu aynıdır.

Hayatımızı seçimlerin itaatkâr seçmeni olarak geçiriyoruz. Adına da demokrasi deniveriyor.

“Biz seçtiğimizi zannediyoruz” başta da belirtmiştim. Bu zan, moralimizi okşuyor. “Kendim ettim kendim buldum. ”hesabı.  “5 yıl sonra görürsün sen.” Diş gıcırtısıyla dönem bitiyor.

Seçmek mi istiyorsunuz? Seçmen olmak mı istiyorsunuz? Bu vasfa ulaşmak mı istiyorsunuz. Çemberi kırınız. At gözlüklerini atınız.

Siyasal Parti başkanlarının tatbikî atamalarının tasdikinden başka bir şey değildir bizim seçmenlik görevimiz. Bu formun değiştirilmesi halinde seçmen olabiliriz.

Siyasî sohbet ve de yazılarımız, Ali kötü, Veli iyi mukayeseleriyle dolup taşıyor. Seçmen olmayı teklif ediyorum. Namzetlerin bir yerden tasdik almadan seçilmek istediklerinin kabulü meyanında yapılacak operasyonlara ihtiyacımız vardır. Bu operasyonlar, anayasal veya yasal mevkide düzenlemelerle olur. Karakucak usulüyle olacak değil ya elbette meşruiyetinin temellenmesi lazımdır.

Parti genel başkanlarının tayin etmediği adayları seçersek noter olmaktan kurtuluruz. Burada “,Noter “ terimi tasdik makamı sadedinde zikredilmiştir. Asla istihfaf mevzuu addedilemez. Şakir ALBAYRAK ,23.06.2023,22.56 ÇEKMEKÖY

BAYRAM

Bir yudum su

Bir dilim ekmektir

Bir ömür değil

Bir nefes sıhhattir

Bir yeni mendil

Bir tatlı dildir

Bir mevsimlik değil

Her zaman kokan güldür

Bir anlık resim değil

Bir ömür tebessümdür

Bir yeni elbisen olduğunu bilmek

Elini cebine sokup gülmektir

Parmağın pabucundan görünmek değil                                                                                Pabucun baş altında uyumaktır

Aksırıncaya tıksırıncaya kadar yemek değil

Yaşayacak kadar yemek bulup doymaktır

Dış kapı zili çaldığında

Babaannem geldi diye koşmaktır

Ümitsizliği karamsarlığı terk ile

Bütün olumsuzlukları aşmaktır

Hısım akraba konu komşu ile muhabbet

Dargınlarla barışmaktır

Kötülüğü kötürüm bırakıp

İyilikte koşar adım yarışmaktır

Bayramı bayram bilip kalbini kirden pastan

Ve dahi yastan pir üpak edip serapa silmektir

Uzun söze hacet ne fena diyerek Rabbena

Yaşayacağımız ilk yerdir dünya

Doğruyu doğru bilip

Doğruya yaklaşık yaşamaktır BAYRAM

BU duygu ve düşüncelerle Kurban bayramınızı tebrik eder,

sağlık, selâmet mutluluklar niyaz ederim.

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.