Kalp Eğitimi, Hayatın Özü ve Temelidir 5

Yayınlama: 05.07.2024
5
A+
A-

Kalp eğitimi hakkında yazılacak daha çok bilgi ve uyarı vardır. Ancak kalp eğitimin tevhide giden yol olduğunu düşünürsek kabullenilmesinin de çok zor olduğu anlaşılıyor!
Her şeyi yoktan yaratan, her şeye baştan itibaren kesintisiz hükümran olan Allah’tır. O kalp ile ilgili bilgileri, tafsilatlı anlatmıştır. İnsan aklının aktivitelerini özellikle müminlerin şahsiyet problemi kalmayacak tarzı ile açıklama yapmıştır. Müslümana mümin kıvamı kazandıracak ne gerekçe varsa bunu da Kitabında açık açık beyan etmiştir. Bu beyanlardan yalnızca bir tanesi bugün yeryüzündeki “müminim” diyen bütün müslümanları şiddetle ilgilendirip uyardıkça uyarmaya devam etmektedir;
Ey müminler, eğer kâfirlere itaat ederseniz sizi gerisin geriye küfre döndürürler. Artık siz büyük zararlara uğramış olduğunuz halde gerisin geriye küfre dönmüş olursunuz. Hayır, Mevlâ’nız Allah’a itaat edin, yardımcıların en hayırlısı O’dur. (Âli İmran:3/149,150) Allah aşkına bu ilâhî beyana dönüp dönüp bir daha bir daha bakar mısınız? Kalp eğitimimizden ekonomik hayatımıza ve eğitimden dinî hayatımıza kadar her şeyimiz kâfirlerin vesayeti altında, toplumu bunalımlara sürklemektedir. Tarihi şan ve şerefle dolu müslüman millete dininin emir ve hükümleri olan şer’atı unutturdular. Çünkü onların ne idüğü bilinmeyen laikliği, şer’ata izin vermiyor. Hem de bize demokrasiyi özgürlük sistemi olarak kabul ettirmişler!?
Buna rağmen bizde, her kes bir yol tutturmuş gidiyor. Ayette çok manidar mesajlar vardır. Bununla beraber diğer birkaç ayette verilen mesajlar âdeta müminler arasındaki boşlukları doldurup arızaları giderip ve sağlam kaynak yaparak birbirlerini kenetlemektedir. Bunlar araya sokuşmuş engelleri aşmak ve hakkı bulma meselesidir.
Artık onlar, Allah’a iman ettiler ve O’na sığındılar, elbette onları kendi tarafından bir rahmetin ve fazlın içine yerleştirecektir ve onları kendine dönük bir sağlam yola da hidâyet edecektir. (Nisa:4/175) Bu ayetten önceki ayet çok dikkat çekicidir. Ayete bakıp ders almak akıl, mantık ve iman meselesidir; Ey insanlar size Rabbinizden uyulması gereken açık delil geldi. Ve size apaçık nûr indirdik. (Nisa:4/174) Bu “Rabbinizden uyulması gereken açık delil ve size apaçık nûr indirdik.” Gereğinin ne olduğunu bildiren Allah Teâlâ buyurur ki, “Ey müminler takvanın hakikisi ile Allah’tan ittika edin ve ancak müslümanlar olarak ölünüz”
Allah’ın ipine sımsıkı sarılın ve birbirinizden ayrılmayın. Allah’ın üzerinizde olan nimetini de hatırlayın ki, siz birbirinize düşmanlar iken sonra Allah kalplerinizi birleştirdi de O’nun nimeti sebebiyle kardeşler oluverdiniz. Sizler ateşten bir çukur kenarında iken sizi ondan çekip kurtardı. İşte Allah ayetlerini size böyle açıklar ki hidâyet sistemine kavuşmuş olasınız. (Ali İmran:3/103) Bu beyanlara dikkat gerekir.
Bütün bu yüce beyanlar karşısında günümüzde müslümanlar, inanılmaz ve anlaşılmaz karmaşa içinde bocalama girdabına kapılmışlar, izlenimi vermektedirler. Hele internette her aklı sıkan bir şeyler yayınlama hevesine kapılmış çoğu “hayırlı cumalar” yayınlıyor. Kimileri küresel olayların tehlikelerine yoğunlaşıyor. Kimileri “günün ayeti” diye bir meal yazıp yayınlıyor. Kimileri sosyal gurubunun reklamlarını yapıyor. Daha sosyalleşmiş siyasileşmiş “sahte kahramanlar” gibi ötekileştirdiklerini yerden yere vuruyor. Çevresine din düşmanı gibi lanse etme gayretkeşliği yapıyor.
Allah yolunda cihadın hakkını vererek mucahede edin. O sizi seçti ve sizin üzerinize dinde hiçbir güçlük yüklemedi. Babanız İbrahim’in milleti gibi O bundan önce ve bunda da size müslümanlar ismini verdi. Tâ ki Resûl sizin üzerinize şahit olsun ve siz de insanlar üzerine şahitler olasınız. Namazı kılın, zekâtı verin ve Allah’a sımsıkı bağlanın. O sizin mevlanızdır. O ne güzel mevlâ ve ne güzel yardımcıdır. (Hac:22/78) Bunları anlamamak da kalbi felaketidir! Esselamu aleykum

İlhan Oral

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.