Kalp Eğitimi, Hayatın Özü ve Temelidir 2

Yayınlama: 15.06.2024
5
A+
A-

KALP EĞİTİMİ, HAYATIN ÖZÜ VE TEMELİDİR (2)
Evet, kalp eğitimi, insanın olgunlaşmasında meselenin özü ve hayatın kesintisiz enerjisidir. Yürürlükteki laik eğitim, kalp eğitimini devre dışı bırakarak sıfırlamıştır.
Kalp, insan gibi bir âlemde fıtratına uygun beslenip yaratılış gayesine uygun eğitilirse işlevini tam kapasite ile sürdürür. Aksi takdirde haram lokma bile kalbin işlevini pasifize eder, çökertir. Toplumumuzun kimi kesimlerinde haram helal inancı çöktü. Bunun sonucu, Talan, zimmete geçirme, dolandırma, hırsızlık, baskı, şiddet, zam, faiz, ağır vergi ve benzeri haksız gelirlerin tümü, insanı zıvanadan çıkardı.
Bu haliyle haramlarla beslenen nesiller kendi aralarında ve birbirleriyle ölümüne boğuşuyorlar. İnsanlar bir taraftan hak hukuk düşünmeden kul hakkına saldırıyorlar. Diğer tarafta haramlarla tatmin olmuyor doyumsuzlaşıyorlar.
Doyumsuzluk krizine kapılıyor, en yakın insanlarını katlediyor, hınçla onları parçalıyor ve parçalarını poşetlerle çöp konteynerlerine atıyorlar. Bu ve benzeri yolsuzluk ve cinayetler bitmiyor, insanlar daha da çılgınlaşıyor yoldan çıkıyorlar. “Milletin vekilliğini,” çarçur ediyor, yabancı bir ülkede bir gece için yüz yetmiş bin lira otel parası ödüyor. Pişkinlikte sınırları aşıyor, iştahla yediği bir deniz ürününün resmini dünyaya servis yapıyor. İşte kalbin fonksiyonlarını sarsan haramın etkileri!
Fıtrî fonksiyonlarını kaybeden kalbin ve de o kalbi taşıyan insanın ne çirkin yanlışlar ve ne korkunç cinayetler yapacağını görerek düşünürsek işte o zaman kalp eğitiminin ehemmiyetini idrak etmiş olacağız. O kalp eğitimi için beşerî çözüm arama gafletine düşmeyeceğiz. Onu Yaratan, yarattığı gibi nice hikmetlerle donatan ve vadesi gelince de “dön bana” diyen Azîm, Alîm Allah Teâlâ’nın mufassal Kitabına bakacağız
Bugün bütün negatif gelişmelerine paralel aile trajedisini ele alacağız. En hafif jest, mimik ya da duruşla memnuniyetsizlik yaptığı belli olana “edep yahû” diyerek insanı kendine davet eden bir medeniyetin toplumunun insanlarının aile bireyleri birbirlerine karşı âni ve aşırı saldırılara geçiyorlar. Bu ise düzeysiz canavarları bile utandıracak niteliktedir. Buna karşın bizim medeniyetimizde “sözü dinleme” kıstası ilginç ve oldukça seviyeli niteliğini hatırlatmak yerinde olacak ve düşündürecektir.
O müjdeye layık olan kullarım, sözü, dikkatle dinlerler, sonra o sözün en güzeline tâbi olurlar. İşte onlar Allah’ın kendilerini güven ve mutluluk sistemine erdirdiği kimselerdir. Ve işte onlar lüb akıl sahipleri olanlar onlardır. (Zumer: 39/18)
Bu ayette “O müjdeye layık olan kullarım” ifadesi önceki ayetin son cümlesidir. Rabbimizin daha dünyada iken ebedî mutlulukla müjdelediği bahtiyarlar, konuşanın sözünü, kesmeden başından sonuna kadar sükûnet ve saygıyla dinleyen saygın insanlardır. Bir de dönün bugün ki kalp eğitimi almamış insanlara bir bakın.
İnsanlarımız “kol kırılır yen içinde kalır” veciz, manidar ve medenî insanî değerlerini çöpe attılar. “Taş devrinde” bile görülmemiş, duyulmamış vahşi ve saldırgan bir nesil töredi. Aralarında aile sırrı, dostluk sadakati, büyüklere hürmeti kalmaması bir toplumun cehalet ve küfür bataklığına batarak boğulmasıdır.
Bunun da temel sebebi kalp eğitiminin olmamasıdır. Kalp eğitiminin temelinde Allah’ı zikretmek vardır; Müminler için zamanı gelmedi mi ki, kalbleri Allah’ın zikri için ve Hak’tan gelen Kur’an için havf ve haşyet içinde olsun? Ve önce kendilerine kitap verilmiş olanlar gibi olmasınlar. Ki, üzerlerine uzun zaman geçti de kalbleri kas katı oldu. Onların çoğu fâsıklardır. Hdid:57/16) Bu ayeti kerimede bile gösteriyor ki, kalbin eğitiminin esas etkeni zikirdir. İşte onun için kalbi eğitip insanı insanlaştırmak için zikir ibadeti şarttır. Esselamualeykum İlhan Oral
Not: Kalp eğitimi almış olanların Kurban bayramını tebrik ediyorum.

İlhan Oral  16.06.2024

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.