Fatih Erbakan: Mevcut anayasa darbe döneminin ürünü

Fatih Erbakan: Mevcut anayasa darbe döneminin ürünü
Yayınlama: 17.06.2023
116
A+
A-

Milli Görüş’ün parti bağlamında tek temsilcisi olan Yeniden Refah Partisi, Rahmetli Necmeddin Erbakan’ın adeta bütün değerlerini ayaklar altına alan temel karamollaoğlu idaresindeki saadet partisi’ne karşı ezici üstünlük elde ettiği son seçim sonrasında gündeme oturan, kendinden çokça bahsedilen parti oldu.

Fatih Erbakan’ın tutarlı tavizsiz babasına yakışan tavırları ve ciddiyeti toplumun geniş bir kesimi tarafından takdir toplarken, Parti amblemiyle seçime girip 5 millet vekili çıkarmasına da neden oldu.

Gerek MHP lideri Devlet Bahçeli, gerek BBP lideri Mustafa Destici ve gerekse Fatih Erbakan yapıcı muhalefetin ne olduğunu chp ve ittifak ortaklarına gösterirken, iktidarın yanlış attığı adımlar karşısında da uygun lisanla uyarılarını yaptılar.

Biz Fatih Erbakan’ı Allah için seviyoruz. Çamlıca Vadisi olarak yeni dönemde de kendisini yakın takibe alacağız.

İşte Fatih Erbakan’ın gündem olacak son beyanatları:

AK Parti iktidarına yapılan algı operasyonlarına değinen Erbakan, ‘Kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmedi. Bu gibi algı operasyonlarına milletimiz itibar etmedi.’ dedi.

Yeni anayasa sürecine değinen Erbakan, “Mevcut anayasa darbe döneminin ürünü. Köklü bir değişimin yapılması faydalı olacaktır. Bizim de desteğimiz olur.” ifadelerini kullandı.

Yeniden Refah Partimiz ilk girdiği seçimde güzel bir sonuç elde etti. Bu nedenle tabi milletimize bu teveccühünden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bu sonuç Milli Görüş’ün, rahmetli Erbakan hocamızın o 54. hükümette yaptığı çok önemli hizmetlerin halen milletimiz tarafından takdir edildiğinin ve milletimizin kalbinde bir yeri olduğunun göstergesi. Yerel seçimler için şimdiden kolları sıvayıp çalışmalara başladık.

Bu büyük bir sorumluluk. Sorunlarının çözümlerini isteyen kesimler bize umut bağladılar. Saadet Partisi’nin izlediği politika olumsuz etki bıraktı. CHP’li bir cumhurbaşkanı seçilmesi için gayret oluşturulması olumsuz etki oluşturdu. 7’li masa dediğimiz Millet İttifakı’na PKK yöneticilerinin destek açıklamaları, Fetullah Gülen örgütünün destek açıklamaları ve HDP’nin de desteği vermesi burada Saadet Partisi’ni yıprattı. Saadet Partisi’nin CHP listesinden seçime girmesi negatif etki oluşturdu. HDP seçime gidiyor Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kapatacağım diyot. LGBT ile ilgili söylemler ortada. FETÖ’nün desteği… Saadet Partisi üzerinde negatif etkisi oldu, oradan bize ciddi bir oy yönelmesi oldu.

Teşkilat modeline uygun çalışmanın yapılması, Milli Görüş tarafından ortaya konulan disiplinli çalışmanın çok etkisi oldu.

“BİR GERİCİLİK SÖZ KONUSU MUDUR?” SORUSUNA YANIT

Milli Görüş çizgisi gericilik değildir. Teknoloji alanında Türkiye’de en büyük sanayileşme hamlesi Erbakan Hoca döneminde yapıldı. Yaşam tarzına müdahale ilgiliyle de hep söyledik öncelikle inancımız buna engel. Cenabı Allah insanlara günah işleme özgürlüğü vermiş. Mani olursanız büyük bir günah işlersiniz. Zorla ve korkudan dolayı namaz kılması, başını örtmesi şirk koşmaya girer. Devlet korkusuyla yapması halinde bunu yapan da yaptıran da günaha girer. Zorlamayla olması bizim inancımıza aykırı. İnsanların isteğiyle bunu yapar veya yapmaz. Zaten bir imtihan için dünyadayız. Buna göre de mükafat alacak. Bunlar Seçim döneminde, sol zihniyetli, CHP’li kimselerin yaptıkları algı operasyonları. Bunlar tutmadı bir karşılık bulmadı. AK Parti 21 yıldır iktidarda. Kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmedi. Bu gibi algı operasyonlarına milletimiz itibar etmedi.

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ DESTEKLİYORUZ”

Yeni Anayasanın yapılması faydalı olacaktır. Mevcut anayasa darbe döneminin ürünü. Köklü bir değişimin yapılması faydalı olacaktır. Bizim de desteğimiz olur.

Laiklik kelimesi Türkçe bir kelime değil. Bu her kesim tarafından farklı algılanmasına yol açıyor. Baskıcı bir politika olarak uygulandı. Laiklik herkesin dinini yaşamasına saygı duymak demektir, devletin bunlara saygı duyması demektir. Laiklik din düşmanlığı değildir. Kavram yanlış yorumlandı, bunun önüne geçilmeli. Dünya artık Mars’a Ay’a gitmiş, böyle bir dönemde biz sakallı insan şuraya giremez başı örtülü insan buraya girmez…

Osmanlı zamanında her dinden insan barış içinde yaşamız. Bizim inancımız bunu gerektiriyor.

Kelime zaten yabancı, 28 Şubat sürecinde yaşananlar… Bunların tekrar yaşanmaması için bunun bir tanımı yapılmalı.

AK Parti iktidarının 21 yıldır iktidarda olması, bugün böyle bir şey yaşanmıyor. İktidar değiştikten sonra tekrardan böyle bir sıkıntı yaşanmasın. Devlet kimsenin inancına karışmaz. Herkes kendi inancının gerektirdiğini yapabilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığı önemli. Siyasi bir çizgiye girmemesi de gerekir. Birçok eleştiriyi de haksız buluyoruz. Bütçesiyle ilgili…

MİLLET İTTİFAKI

4 tane partinin, masadaki küçük partilerin oylarının sıfıra yakın olduğu ortaya çıktı. 2 tane yeni kurulan parti – DEVA ve Gelecek Partisi- çok ciddi reklam kampanyalarıyla balon gibi şişirilmelerine rağmen hayal kırıklığı yaşattı. Gelecek seçimde ne yapacaksınız? Sıfır oyunuza karşılık 30 vekil verecek bir CHP bulabilecek misiniz?

Anayasayla ilgili kendilerinin de ifadeleri oldu, Deva ve Gelecek Partisi’nin. Destekleri ve ortak hareket etme olabilir.

İHA’lara SİHA’lara dokunacağız diyorlar. Zorunlu din derslerini kaldıracağız diyorlar. Yeşil Sol Parti diyor… Müslüman bir anne-babanın çocuğuna dininin öğretilmesi önemli. LGBT ile ilgili söylemler… Saadet Partisi’nin oy kaybında büyük etkisi oldu. Rahmetli Erbakan Hocamız derdi, CHP’nin döktüğü suyla abdest olmaz. Saadet Partisi seçmenlerine kapımız açık diyorum. Seçimde seçmenleri bize destek verdi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

Fatih Erbakan “Bu konuyla ilgili yerli milli yasalar yapalım. İthal, aile yapımıza uymayan yasalar yerine yerli yasalar yapalım. Babayı da koruyan yasalar yapalım diyoruz. Tankların yerlisini millisini yapalım diyoruz, yazılımın yerli millisini yapalım diyoruz. Kadını koruyacağım derken aileyi yıkan bir düzenleme olmasın. Şiddeti savunmak inancımıza aykırı, siyaseten de mümkün değil. Aile yapımıza uygun düzenlemeleri yapalım.” dedi.

Bugüne kadar çizgisinden sapmayan Fatih Erbakan’ın samimiyetine inanıyor, başarılarının artarak devam etmesini arzu ediyoruz.

Kaynak: çamlıca vadisi

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.