Fahiş Kira ve Fiyat Artışına Yeni Cezalar

Yayınlama: 22.07.2023
112
A+
A-

% 25 artış ile ezilen işçi ve bağkur emeklisinin nefes almasına yarayacak fahiş fiyat artışlarını engelleme girişimine Tayyip Erdoğan yeni boyut kattı:

“Fahiş kira artışını ve konut fiyatlarını durdurmak için gerekirse ceza uygulamasına da gideceğiz. Vatandaşlarımızı açgözlü bir avuç azınlığın kar hırsına kurban edemeyiz.

Vatandaşımızın alım gücünü düşürmemek, enflasyona ezdirmemek için yaptığımız zamlara göz diken ev sahipleri bunun bedelini ödemek zorunda kalacak. Hangi konuda olursa olsun fahiş fiyat artışlarına giden, piyasanın dengesini bozan yaptığı davranışın cezasını çekecektir.” diyen Erdoğan’a neden senelerdir bunu yapmadınız? Gerçekten bundan sonra istismarcılara yönelik men edici ciddi cezalar verecek misiniz? sorularını soruyor ve bu hususta atacakları her adımı destekleyeceğimizi bildiriyoruz.

 

Bugüne kadar yaptığımız eleştirileri münasip lisanla ve yapıcı olarak yaptık. Türkiye’nin teknoloji, sağlık, ulaşım, hizmet sektörü ve dış politikadaki ilerleyişini övgüyle, gururla alkışladık. Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Senelerdir fahiş fiyat artışları karşısında hayatta tutunma mücadelesi veren dar gelirli çoğunluğun lehine atılan her adımı desteklemek ve takdir etmek vazifemizdir.

 

İbrahim Tamer

Kaynak: çamlıca vadisi

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Yeşim Atalay dedi ki:

  Çok önemli bir konu. Her iki tarafın da mağdur olduğu durumlar var. Aç gözlü ev sahiplerini kışkırtan emlakçıları da unutmayalım diğer yanda da çok komik fiyata oturup kul hakkına giren arsız kiracılar da var. Asgari ücretin üstünde kirayı nasıl ödeyecek vatandaş. Devlet kesinlikle el atmalı konuya. Fiyat aralığı belirlemeli asgari ve azami kira bedelini devlet belirlemeli. Bunu da semte, bina yaşına, yapısına, kaç kat olduğuna, cephesine, metrekaresine vb tüm özelliklerini göz önüne alarak yapmalı. Adaletli olunmalı ve kimse mağdur olmamalı. Ayrıca kentsel dönüşüm her yere uygulanmalı kimse kafasına göre ev yapmamalı. Arazinin jeolojik yapısına uygun olarak TOKİ plan yapmalı değişik tip ve özelliklerde. Müteahhitlerde TOKİ den yapabileceği özellikte binayı seçmeli. Bir husus da kira kadar aidatlar alınıyor sitelerde ve bu da ayrı bir rant kapısı olmuş. Bu arada uyanık ev sahipleri ceza alma almamak için kirayı % 25 gösterip bankaya o şekilde yaptırtıp üstünü Elden alıyorlar. Allah herkese vicdan ve merhamet versin. Ben inanıyorum ki bu işi çözerse yine Sayın Cumhurbaşkanımız çözer. Herkese hayırlı günler.

 2. hayati kasap dedi ki:

  devlet bu ise bir an evvel el atmali.bölgeleri ada ada hak sahiplerine hakkını vererek,kar etmeden 2+1 konular üreterek evi olmayan,yeni evlenen kişilere bu evleri kira öder gibi vermeli.ekonomi carklari işler hale gelir.ev maliyeti bir milyon olan bu ülkede 5 milyon dan başlayan ranti kesmeli.

 3. Eyüp Demir dedi ki:

  Evet yazılarınızı takip ettiğim kadar yapıcı ve olumlu, olması gerekenleri ifade etmeye gayretlerini tebrik ediyorum. Bir tırnak ” HAFTALARDIR YUKSEK TANSİYONUM VAR LAKIN ILGILI BOLUMLERDE HASTAHANE RANDEVUSU YOK. <>] bunlar şahsımın dertlerinin bir kısmı
  Şahsınıza sevgilerle