Çilekeş Emeklilerden Sayın Cumhurbaşkanı’na Arz Olunur

Yayınlama: 21.01.2024
54
A+
A-

Sayın Cumhurbaşkanı’m

Çok iyi bildiğiniz emeklilerin durumunu bir de biz arz edelim dedik ve değişen dünya gidişatındaki halimizi, ahvalimizi size anlatmakta; ezilmekten suyumuz kalmadığını, posamızın dahi dağılmaya başladığını tekrar hatırlatmakta fayda olduğunu düşündük. Belki bu sayede “emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz” dediğiniz halde nasıl da unutulup ezildiğimizi görmenize yardımcı olabiliriz.

Değerli Başkanım, emekliler arasındaki uçurumun gittikçe açıldığı, biz SSK ve Bağkur emeklilerinin ise tamamen unutulduğu açık bir şekilde görülmektedir. Şöyle bir iki örmekle gösterecek olursak haklı olduğumuz kolayca anlaşılacaktır.

İki yıl öncesine gidersek; 2021 yılında bir milletvekili 25 bin TL maaş alırken bu maaş 2022 yılında 42 TL’ye, Temmuz artışıyla da 56 bin TL’ye çıkartıldı. Hemen akabinde, 2023 yılında, vekillerin maaşı 73 bin küsüre yükseltildi. 2024 yılında milletvekili maaşı ilk defa vekillik yapanlar için yetmiş üç bin TL’den 110 bin TL’ye çıkarıldı. Önceki dönemlerde vekillik yapanların, ki bu vekillerimizin sayısı yaklaşık üç yüz kişi civarında, aldığı yüz kırk yedi bin küsür TL olan maaş ise 2024 yılında 230 bin TL’ye dayanmış oldu.

Şimdi gelelim memur maaşlarına; çalışan memur maaşları (2023 yılının Temmuz ayında açıklanan yüksek enflasyon yüzünden) çıkarılan kanunla 11.800 TL’den sekiz bin TL seyyanen zamla 22 bin TL’ye yükseltilirken, çalışan memurlarımız emekli olduklarında kuşa dönen maaşları ile geçinebilmek için kıvranıyorlar. SSK ve Bağkur emeklisi vatandaşlarımız ise ne çalışırken ne de emekli olduklarında bu haklara sahip olamıyorlar. Daha önceleri bir memur, maaşına zam geldiğinde eline ne geçeceğini hesaplayabilmek için güncel maaşını verilen zam yüzdesi çarparak sonuca ulaşıyor ve eline ne geçecekse, az ya da çok, kaderine razı olmak durumunda kalıyordu. Oysa şimdi öyle mi? Sayın Mehmet Şimşek beyefendi göreve geldiğinden beri KÖK MAAŞ denilen bir formül çıkardı ki evlere şenlik! KÖK MAAŞ’ının ne kadar olduğunu bilmeyen memurun yapılan zammın zam mı yoksa indirim mi olduğunu anlaması neredeyse imkansız.

Değerli Başkanım; zatıalinizin koymuş olduğu enflasyon+5 puan refah payı ile kök maaşa göre hesaplama yapıldığında, açlığa terk edilmiş emeklinin maaşından ne köy ne de kasaba olmayacağı aşikardır. En düşük maaş on bin TL olacak dediniz ama yapılan ZAM on bini bulmayacağı için ellerine geçecek parada on bincikte kalacak. Üstelik bir de “bütçeye 220 milyar yük getirecek” demeniz tuzu biberi oluyor ki, hiçbir zamda dile getirilmeyen bu laflar bir tek emekli aylıklarında gündeme geliyor maalesef.

Sayın Başkanım eğer ekonomimiz bozuksa (ki değil) hep birlikte tasarruf yapmaya hazırız; şayet değilse bazısına kepçe ile verirken bazısına kaşıkla vermeyin! Mesela bir yıl vekillerimiz tek kuruş zam almasın, siyasi partilere hazine yardımı yapılmasın, bunun karşılığında memura da emekliye de eşit zam yapılsın. Bu yıl ihracat üç-beş milyar Dolar az oldu densin ama emekli maaşları hiç olmazsa iş bilmeyen veya işe yeni başlayanın alacağı asgari ücret seviyesine çekilsin ki yıllarını verdiği halde yeni işe başlayanın kendisinden fazla para aldığını duyunca kahrolmasın.

20 / 01 / 2024
Mahmut Şevket HABERVEREN
(Nabi Nabizade)

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.