Ayten Abla ile Kuraklık Tehdidini Aşacakmışız

Ayten Abla ile Kuraklık Tehdidini Aşacakmışız
Yayınlama: 09.08.2023
216
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, Türkiye’de farklılık gösteren iklim değişiklikleri sebebiyle tarımsal üretimde ara vermeme adına hem kaliteli hem de çiftçinin daha çok kazanacağı ürünleri elde etmek amacıyla “Kuraklığa Dayanıklı Buğday” projesini hayata geçirildi.

Foto - Türk tarımından müthiş haber! Bu buğday Türkiye'yi kurtaracak

Bu yıl başlatılan proje çerçevesinde Çankırı’da faaliyet gösteren çiftçilerin kurak iklim şartlarında dahi iyi verim elde edilmesi amacıyla kuraklığa dayanıklı buğday ekildi.

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, değişen ilkim çeşitlerinde çiftçilerin bu projeyle istediği verimi elde edeceğini söyledi.

Kuraklığa dayanıklı çeşidin yaygınlaştırılmasına dönük projeyi hayata geçirdiklerini belirten Düzgün, “Tarla Bitkileri Merkezi Araştırma Enstitümüzün ıslah etmiş olduğu, başta ‘ayten abla’ çeşidi olmak üzere, ‘kışla’ çeşidi ile beraber çiftçilerimizin yoğun olarak ilimizde kullandığı ‘bayraktar’ çeşidini de kontrol grubu yaparak ilimizin iki farklı noktasında deneme grubu oluşturup, bu çeşidin bölgemizde üretime kazandırılmasına dönük bir çalışma yaptık” dedi.

Foto - Türk tarımından müthiş haber! Bu buğday Türkiye'yi kurtaracak

İki katı verim aldıklarını anlatan Düzgün, “Bu çalışmalar sonrasında sayın valimizin de katılımıyla bu çalışmanın hasadını yaptık. Allah’a şükür, beklediğimizin iki katına yakın bir verim elde ettik.

Çiftçilere tohum desteği sağlayacaklarını ifade eden Düzgün, “İnşallah önümüzdeki yıllarda bu çeşidi gerekirse, her ilçemizde, hatta yetiştirebildiğimiz ölçüde her köyümüzde gerek bakanlığımız kaynaklarından, gerekse de yerel kaynakları kullanarak hibe şeklinde çiftçilerimize tohum vererek tamamen bölgemizde yaygınlaştırmayı düşünüyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.