Fahiş kira artışına hapis cezası

Fahiş kira artışına hapis cezası
Yayınlama: 07.06.2023
25
A+
A-

Ev sahiplerinin yaptığı fahiş kira artışları sebebiyle kiracılar zor durumda kalıyor. Bu duruma önlem olması açısından kira artışlarına yüzde 25 sınırı getirilmişti.

Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan karar 1 Temmuz’da sona erecek. O düzenlemenin süresinin uzatılması bekleniyor.

Fahiş kira artışı yapanlara 3 yıl hapis cezası

Kira uyuşmazlıklarında diğer formüller de masada. Adalet Bakanlığı çalışmasını tamamladı. Buna göre Türk Ceza Kanunu’ndaki değişiklikle piyasa ortalamasının üzerinde fahiş kira artışıyla haksız kazanç sağlayanlara bir ila üç yıl hapis cezası verilmesi planlanyor.

İki yıla kadar olan suçlarda tutuklu yargılama yapılamazken, üç yılla haklarında soruşturma açılan fahiş kira artışına sebebiyet verenler, mahkemenin takdiri ile tutuklu da yargılanabilecekler. Bu düzenlemeye ilişkin çalışmanın kısa süre içinde Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Arabulucu şartı

27’inci dönemde kabul edilen zorunlu arabuluculuk dönemi de eylülde başlayacak. Buna göre arabulucuya gidilmeden dava süreci başlatılamayacak.

Bizce hapis cezası uygulaması güzel olacak, lakin, ev sahiplerinin mazeret beyan ederek kiracısını çıkarması karşısında, ileri sürdüğü oğlum gelecek vs. gibi gerekçeleri yerine getirmezse bunlara da hapis cezası uygulanmalı. Ve, 10 yılı geçen kiracıyı çıkarma hakkı da kaldırılmalı. Bütün kiracılar için % 25 zam uygulanmalı. Öte yandan şu an ki uygulanan fahiş fiyatlar devletin müdahalesiyle, devletin belirleyeceği rakamlara göre geriye çekilmeli.

Kaynak: akit tv

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.