Ortaklar Israrcı lakin, AKP Direniyor

Yayınlama: 13.08.2023
108
A+
A-

işçi ve Bağkur emeklilerine yönelik adaletsiz maaş artışı bu emekli kesimi fena halde sinirlendirmişken, AKP hükümeti cephesinin gündemine zaten iyileştirme yapmış olduğu memur ve memur emeklilerine yönelik yeni zam söylentisi ciddi tepkiler topluyor.

 

AKP’nin kendisine az oy çıkan memur kesiminin geçim derdini neden bu kadar çok düşündüğü; öte yandan, oy deposu olan işçi emeklisini neden ezdiğini anlamak zor. Sanırım akıl tutulması yaşıyorlar ya da danışmanları onları yanıltan işe yaramaz insanlar.

 

AKP hükümetinin tüm bu yanlış adımlarına ise Cumhur İttifakı’nın bütün üyesi partiler karşı çıkıyor ve basına da beyanatlar veriyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin israrcı tutumuna BBP başkanı Mustafa Destici ve Yeniden Refah Partisi başkanı Fatih Erbakan da katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temmuz ayında emeklilere yapılan yüzde 25 oranında zammın yetersiz olduğu yorumlarına ilişkin yeni yılı, yani seçim öncesini (adeta seçim yatırımı yapacak gibi) işaret etmişti. 

Erbakan'dan emekli zammı çıkışı: Gereği bir an evvel yerine getirilmeli

 Fatih Erbakan buna karşı çıktı ve; En başından beri emeklilere mutlaka seyyanen zam yapılması gerektiğini ifade ettiklerini belirten Erbakan, “Faturalar hayat pahalılığı, enflasyon yılbaşını beklemiyor.  Ömrünü ülkesine, insanına hizmet için adamış olan emeklilerimize haksızlık edilmemesi gerektiğini defalarca ifade ettik. Emeklilerimiz için yılbaşına kadar beklenmemeli. Gereğinin yarından tezi yok bir an evvel yerine getirilmesi gerekiyor” diyen Erbakan:

 

“Milyonlarca vatandaşımızın beklediği kademeli emeklilik düzenlemesi için gereken adımların bir an evvel atılması gerekiyor. Maaş zamları vatandaşın eline geçmeden erimiş, buhar olmuş, gitmiş. Özellikle akaryakıtın ÖTV’sine yapılan artışlar. Bir ülkede akaryakıt, enerji fiyatı arttığı zaman bütün maliyetler artar. Neden?

Üretimin ve nakliyenin maliyeti artar. Dolar için. Bu da bütün ürünlerin fiyatlarına yansıdı. Yeniden Refah Partisi olarak ifade ettiğimiz gibi borç, faiz, zam, vergi ekonomisi uygulamalarından bir an evvel vazgeçilmelidir. Cumhur İttifakı’na girerken AK Parti ile yapmış olduğumuz mutabakatta da bu gerçekleri birer birer vurgu yaptık. Bu adımların atılması gerektiğini söyledik. Kamuda tasarruf tedbirleri sıkılaştırılmalı ve israf ortadan kaldırılmalıdır.”

Aldığı lüks arabasını, karısına, metresine verdiği ziynet eşyasını vergiden düşme hakkı tanınan zenginlere zerre dokunmayan iktidarın, emeklilere, dar gelirlilere yüklenmesinin akılcı ve insaflı bir tavır olmadığı aşikar.

Belediye seçimlerini kaybetmek istiyorlarsa buyursunlar bildiklerini okusunlar. Halktan kopuk bir hale geldiklerini hatırlatacak biri yok mu? AK Parti yoksullar tarafından iktidara getirilen bir harekettir. Anlaşılan o ki, yoksullar tarafından da iktidarı kaybedecek bu gidişle.

İbrahim Tamer

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Ahmet dedi ki:

    Çok yerinde isabetli bir makale olmuş. İnsanımızın emeklilerin hissiyatina tercüman olmusşunuz. Saygılar sunarım

  2. Hakan kendirli dedi ki:

    Evet tamamen sanki Reisin danismanlari sanki birileri Ak parti rejimine zarar vermeknicin elinden geleni yapiyor ! 50 yaş üzeri 70,80% si Ak partiye oy verdi memur kısmıda 80,90% chp ye işte bırada bir akıl bulantısı var