Marmara Depremi

Marmara Depremi
Yayınlama: 19.12.2023
31
A+
A-

Küçük kıyameti işaret eden uzman isim, örneklerle anlattı. İstanbul, Tekirdağ ve Kocaeli’ne yaptığı uyarıyla beraber 7- 9- 9- 8- 8- 7 büyüklüklerini işaret etti. Tekrar yaşanması halinde olacaklar kabustan farksız. İstanbul ve çevresinde (Tekirdağ ve Kocaeli) gerçekleşen depremlerin aynı büyüklükte tekrardan yaşanması durumunda neler olacağına dair meraklı sorular yanıt buldu. Prof. Dr. Osman Bektaş, günümüzden 514 yıl önce gerçekleşen “Küçük Kıyamet” depremine dair senaryoyu anlattı.

1509 yılında gerçekleşen depremlerin günümüzde gerçekleşmesi halinde nasıl bir yıkım olacağını açıkladı. Deprem açıklamasında, ünlü deprem tarihçisi Ambrasey’nin (2001 yılında) açıklamalarına göre abartılı depremler 7- 9- 9- 8- 8- 7 şiddetindedir. Prof. Dr. Bektaş, Çorlu ve İzmit’te 7 şiddetinde, Asya yakasında 8 şiddetinde, Silivri- Çekmece’de 9 şiddetinde olan depremleri işaret etti. Bu depremlerin 1935 yılında ve 1963 yılında gerçekleşen M6,4 büyüklüğündeki Marmara depremiyle aynı şiddette olduğunu paylaştı.

Foto - İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ için ‘küçük kıyamet’ uyarısı: 7- 9- 9- 8- 8- 7

Deprem anında zemin büyütmesi olayına dikkat çeken Bektaş, 9 şiddetindeki depremden başlayarak 8 şiddetindeki depreme dair görüşlerini paylaştı. Depremler hakkında konuşan Prof. Dr. Osman Bektaş, “Zemin deprem büyütmesinden dolayı 9 şiddetindeki deprem etkisi depreme dayanıklı mühendislik tasarımlarında ağır hasar ve yıkım oluştururken; 8 şiddetindeki deprem etkisi aynı yapılarda az hasar oluşturabilir. Sorun zemin.” sözlerini kullandı.

Kaynak: akit haber

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.