Etten 25 Kat Daha Faydalı

Etten 25 Kat Daha Faydalı
Yayınlama: 05.07.2023
46
A+
A-

Beslenme uzmanları yapılan araştırmalara göre yeşil mercimeğin ete kıyasla 25 kat daha sağlıklı olduğunu açıkladı.

Foto - Etten 25 kat daha faydalı süper besin! Her evde bulunuyor

Yumurtadan da 10 kart daha faydalı olduğunu ortaya koydu.

Yeşil mercimek protein ve demir bakımından hem kırmızı et hem de yumurtaya oranla çok daha faydalı.

Diyet listelerinde sürekli olarak yer alan yeşil mercimeğin düzeni olarak tüketilmesi ile sağlayacağı faydalar ve besin değerleri ise şu şekilde:

Kanser riskine karşı korur: Yeşil mercimek içerisinde bol miktarda lektin barındıran bir gıdadır. Lektin bileşeni ise kanserli hücreler ile mücadele etmeye yardımcı bir bileşendir. Bu da yeşil mercimeğin doğal olarak kanser riskini en aza indirdiğini ve belirli kanser türlerine karşı tedavi amaçlı kullanılabileceğini ortaya koydu.

Bağışıklığı güçlendirir: Yeşil mercimek antioksidan bakımından zengindir. İçerdiği antioksidan değerleri sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan yeşil mercimeği düzenli tüketmek hastalıklara karşı korunaklı olmayı sağlar. Özellikle kış aylarında nezle ve grip gibi hastalıklarla karşı karşıya kalmamak adına yeşil mercimek tüketilebilir.

Sindirimi düzenler: Yeşil mercimek yüksek lif değerine sahip bir bakliyattır. İçerdiği lif değeri sayesinde sindirim sistemini düzenleyen yeşil mercimek, özellikle bağırsaklarda yaşanan sindirim sorunlarının giderilmesini sağlar.

İçerdiği lif değerleri ile yeşil mercimek mide sorunlarına da iyi gelir.

Kalp dostudur: Yeşil mercimek kalp sağlığı açısından gerekli olan folat ev magnezyum gibi besin değerleri bakımından oldukça zengin bir besindir. Kalp krizi riskini en aa indirgemek adına düzenli yeşil mercimek tüketimi sağlanması en sağlıklısıdır. Aynı zamanda yapılan araştırmalar yüksek lifli gıdaların kalp sağlığını desteklediğini ortaya koyuyor.

Kilo vermeye yardımcıdır: İçerdiği yüksek lif değeri sayesinde yeşil mercimek uzun süre tokluk hissi ağlayacağı için daha az yemek yersiniz. Aynı zamanda metabolizma hızını arttıran yeşil mercimek daha çok enerji yakmanızı ve daha az yemek yemenizi ağlayarak daha kolay kilo vermenize olanak tanır.

Kan şekerini dengeler: Yapılan araştırmalar mercimek gibi baklagillerin diyet lifi açısından zengin olduklarını ortaya koymaktadır.

Diyet lifi ise şekerin kan tarafından emilme hızını yavaşlatarak daha uzun süre şekeri kontrol altında tutmaya olanak sağlar. Bu durum a yeşil mercimeğin doğal bir şeker dengeleyici olmasını sağlar.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.