Dünyanın Çekirdeği Farklıymış

Dünyanın Çekirdeği Farklıymış
Yayınlama: 06.07.2023
30
A+
A-

Bilim insanları iç çekirdeğin aslında tahmin ettikleri gibi homojen kütle olmadığını ve kumaş gibi birçok farklı dokudan oluştuğunu keşfettiler.

Dünyanın çekirdeği, gezegenin 9,392 Fahrenheit derecede yanan yoğun merkezi olarak biliniyor. Çekirdeksiz yaşam olamayacağı ifade ediliyor çünkü çekirdek Dünya’nın manyetik alanını oluşturuyor.

Foto - Meğer bildikleri gibi değilmiş! Dünyanın i̇ç çeki̇rdeği̇ne bakınca şaşkına döndüler

Ancak çekirdeğin nasıl büyüdüğü ve oluştuğu bir muamma. Dünya’nın iç çekirdeğinde neler olup bittiğine dair ipuçları elde etmenin en iyi yolu doğal olarak meydana gelen depremlerden sismik dalgaları ölçmek.

BİLİM İNSANLARINDAN İLGİNÇ KEŞİF Bu dalgaları değerlendiren sismologlar, iç çekirdeğin aslında bilim adamlarının varsaydığı homojen kütle olmadığını keşfettiler.

Foto - Meğer bildikleri gibi değilmiş! Dünyanın i̇ç çeki̇rdeği̇ne bakınca şaşkına döndüler

KUMAŞ GİBİ BİR DOKUSU VAR Eski bir Ph.D. olan Guanning Pang, çekirdeğin çekirdeğin aslında tahmin ettikleri gibi homojen kütle olmadığını ve kumaş gibi birçok farklı dokudan oluştuğunu açıkladı. Çalışmayı denetleyen Utah sismolog Keith Koper, iç çekirdekten saçılan enerjinin ne kadar yaygın olduğuna şaşırdığını söyledi. Koper “Bu çok küçük, ince bir sinyal ama bu sismik dizilerle nereye bakarsak bakalım, yeterince veri topladığımızda ortaya çıkıyor. Yani, pürüzlü yapıya sahip olan sadece iç çekirdeğin birkaç yaması değil, her şey” dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.