Daire Fiyatları Yarıya İnecek Hamle Atıldı

Daire Fiyatları Yarıya İnecek Hamle Atıldı
Yayınlama: 18.09.2023
38
A+
A-

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, vatandaşın konuta ulaşımını kolaylaştırmak için Hazine arazilerinin imara açılacağını söyledi. Peki bu hamle piyasadaki ev fiyatlarını nasıl etkiler?

 

Milliyet’in haberine göre; özellikle dar ve orta gelirlilere yönelik konut, iş yeri ve arsa projelerinin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Bakanlık Yarısı Bizden kampanyası ile 200 bin konutu dönüştürmeyi hedeflerken, rezerv alanlarda 350 bin konut yaparak İstanbul’a ayrı bir öncelik vermeyi hedefliyor.

Yeni program çerçevesinde ilk kez konut ediniminin desteklenmesi hedefleniyor. Özellikle dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlar ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayacak projelere kredi destekleri sağlanıyor olacak.

Burada şunun altını çizmek lazım. Vatandaşa konutun ucuz verilmesi adına rezerv alan olarak ilan edilen hazine taşınmazların uygulayıcı kurumlara devri sağlanacak. Bu devirle Meclis’in onayı isteniyor olacak.

Peki bu ne sağlayacak? Özellikle arsa maliyetinin olmadığı yapılacak inşaatlarda gayrimenkullerin satış fiyatları yüzde 30-40 daha düşük gerçekleşebilecek.

Konut üreticilerine belli arsaların tahsisi ve onların üzerine de vatandaşlarımıza yönelik projeler yapılması hedefleniyor.

Projelerde Bakanlığın belli bir kar sınırı koyması ve belli satış rakamları belirlemesi de mümkün olabilir.

Baktığımızda özellikle bunun da binaların yenilenmesine katkı sunacağını belirtebiliriz.

 

Ekimde beklenen OVP çerçevesinde öncelikle hazine arazilerinin kurumlara devri ile ilgili maddeler. Diğer hususla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde çeşitli açıklamalar yapılmıştı.

Özellikle de yeni Meclis döneminde kentsel dönüşüm yasasında da bazı revizeler söz konusu olacaktır. Bu düzenlemeleri beraberce bir torba yasa çerçevesinde yapılması ile ilgili fikrimiz var.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, vatandaşın konuta ulaşımını kolaylaştırmak için Hazine arazilerinin imara açılacağını söyledi. Özhaseki, “Ne kadar çok arzda bulunursanız o kadar çok fiyatı aşağıya çekersiniz” dedi.

Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sorunun çözümü için bir tarafta deprem konutlarının yapımına devam ediyoruz. Arkasından epeyce bir arazi parselasyonu yaparak ve altyapısını hazırlayarak bunu arz etmemiz lazım. Şu anda birçok yerde artık müteahhitlik firmaları yüzde 50’yle çalışıyor. Bu çok büyük bir rakam. Bu inşaat maliyetlerini çok artırıyor, konut fiyatları yükseliyor. Bunun tersine dönmesi için o zaman bizim elimizdeki imkânları kullanmamız gerekiyor. Şu anda Milli emlak arazilerinin hepsi bizim bakanlığımızda. Çalışmaya başladık bile. Meclis açılınca ilk iş yeni bir yasa çıkaracağız. Yasada bu hazine arazileri de yer alacak. Vatandaşın konut sorunu çözülecek.” dedi.

Kaynak: akit haber

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.