Arap Gençlerinin Müttefik Gördüğü Ülkeler:

Arap Gençlerinin Müttefik Gördüğü Ülkeler:
Yayınlama: 13.08.2023
38
A+
A-

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli küresel bir iletişim ajansı tarafından yapılan 15’inci Arap Gençlik Araştırması’nda gençlerin üçte ikisinden fazlasının Türkiye ve Çin’i önemli müttefik olarak gördüğünü ortaya koydu.

Bazı ülkelerin isimlerinin sıralandığı ankette “Bunları güçlü müttefik mi yoksa düşman mı görüyorsunuz?” şeklinde soru yöneltildi.

18-24 yaş aralığındaki Arap gençler, Türkiye’yi yüzde 82 oranında güçlü müttefik olarak gördüklerini söyledi.

İran yüzde 36’da kaldı.

Sonuçlara ilişkin raporda, çok kutuplu dünyanın tekrar şekillendiği belirtilerek “Yeni müttefikler ortaya çıkıyor.” denildi ve ilk sıradaki Türkiye’nin konumuna dikkat çekildi.

Türkiye’nin bölgeye yönelik politikalarının Arap gençliğinin algısında rol oynadığı, kültürün de bu noktada önemli bir paya sahip olduğu kaydedildi:

Genç Araplar, Türkiye’nin film, televizyon ve müzik alanındaki kültürel ihraçlarını hevesle tüketiyor.

Arapların Türklere olan sevgi ve güveninin hac döneminde diğer Arap ülkeleri hacılarının Türk hacılarına olan muhabbetli davranışlarından ve konuşmalarından da duyuyorduk. Araplar arasında özellikle Tayyip Erdoğan üzerinden büyük muhabbet oluştuğu ve akılcı dış politikalarla Türkiye sevgisinin pekiştiğini söyleyebiliriz.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.