Tarihi Hamidiye Suyun Adıyla da Oynadılar

Tarihi Hamidiye Suyun Adıyla da Oynadılar
Yayınlama: 30.06.2023
44
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ürettiği Hamidiye Su markasının isminin değiştiği iddia edildi. Pet şişede ‘Hamidiye’ yerine ‘HMD’ yazısını görenler, sosyal medyada tepkilerini dile getirdi; İBB’den henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Foto - Hamidiye Su markasının adı değişti: Bu yazısı kafaları karıştırdı! Bakın artık yeni ismi ne?

HAMİDİYE SU TARİHİ Hamidiye suyunun tarihi, şehre kaliteli içme suyu sağlamak amacıyla 2. Abdülhamid’in emriyle kurulan ilk komisyonla başladı. 1898 yılında yapılan projeye göre, Kırkçeşme tesislerinin doğu kolu üzerinde ve Kemerburgaz’ın güneydoğusundaki Karakemer ve Kovukkemer civarındaki membalar 20 maslakta toplandı. 1900 yılında tesisin büyük bölümü tamamlanmış, suyun verilmesi ve resmen kabulü 26 Mayıs 1902 yılında gerçekleşti.

Hamidiye Su, kurulduğu günden itibaren çeşmeler vasıtasıyla İstanbul halkına 133 çeşmeden su dağıtıldı. Hamidiye Su, 1979 yılından itibaren şişelenerek halka ulaştırılmaya başlandı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Eyüp Demir dedi ki:

    Yani herkes bir şeyler değiştiriyor görüldüğü gibi lakin hakikat tekdir. Ne değiştirmeye ne başka bir şey yapmaya kimsenin gücü yetmez ve herkes o hakikat sahibine hesap vericidir.