“Kırca Ali Efsanesi” Belgeseli Azerbaycan’da

Yayınlama: 05.12.2023
30
A+
A-
Bulgaristan Türklerinin BULTÜRK derneğinin Genel Başkanı Rafet Ulutürk

Türk dünyası gönül sevdalılarının beklenen belgesel filmi, “KIRCA ALİ EFSANESİ”, Nizam-ı Alem için canlarını vermiş tüm şehitlerimizin anısına adanmış unutulmuş efsanelerimizi yeniden hatırlamak ve gençlerimize unutturmamak amacıyla hazırlandı. 23 Aralık 2023 tarihinde saat 14:00 – 16:00 arasında gerçekleşecek olan gösterim, Bakü’nün sevgili kardeşlerinin beğenisine sunulacaktır.
Bu yolculukta, Kırcaali şehrine adını veren Kırcıların Ali’nin hikayesi, Türkistan Buhara’dan başlayıp Bitlis – Ahlât’tan, Antalya, Çanakkale ve Kırcaali’ye kadar uzanan destansı mücadelesini tarihin izlerini sürerek yeni nesillere aktarma arzusuyla yola çıktık.
Bu mücadele, bir varoluş mücadelesi, bir diriliş mücadelesi
ve devletten imparatorluğa dönüşümün epik hikayesidir. Kırca Ali’nın Buhara’dan başlayan yolculuğu; bir Türk – İslâm kültür yolculuğudur, Ahmet Yesevî Hazretleri’nin izinden Bektaşî ve Matûrîdîlik yolculuğudur. Kısacası, bu yol, Türklerin Kızıl Elma’ya doğru yaptığı bir yolculuktur.
Tüm Türk dünyasının sevdalıları, bu anlamlı gösterime katılımınızla bizlere güç verecek ve onur katacaktır. Saygılarımızla,
Mehseti HÜSEYNOVA
BULTÜRK
Azerbaycan Temsilcisi
Not: Tarih: 23.12.2023 Saat : 14:00 – 16:00
Yer: Gençliğe Yardım Fonu,
Bakü şehri, Sabil rayonu, Caferov Gardaşları Küçesi 16

Rafet Ulutürk

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.